| LWikErR a întrebat:

Ce inseamna compunere descriptiva, narativa, subiectiva, adica ce trebuie sa scrie la fiecare in parte?
subiectiva-
narativa-
descriptiva-

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Sa fi subiectiv inseamna sa privesti un lucru din punctul tau de vedere si sa-l vezi altfel decat este de fapt. Daca cineva iti zice sa o descri pe mama ta, tu nu o sa incepi sa zici cum e ea in realitate, ca are si parti bune si rele, tu o sa zici ca e cea mai extraordinara din lume chiar daca nu-i asa pentru ca e mama... cam asta e sa fi subiectiva.

Naratiunea este modul de expunere prin care autorul povesteste o intamplare sau un sir de intamplari dispuse intr-o succesiune de momente, desfasurate intr-un spatiu determinat, la care participa unul sau mai multe personaje. LA compunerea narativa nu trebuie sa folosesti dialogul sau descrierea. Pe scurt, o compunere narativa inseamna o povestire cu personaje.

http://www.referate-romana.com/......re-rom.php

Compunerea descriptiva este compunerea in care descrii ceva( un peisaj, o persoana, etc) folosind figuri de stil: metafore comparatii, epitete. (exemplu: era un baiat frumos. avea ochi caprui, par brunet, un nas lung...)

http://www.tpu.ro/educatie/ce-este-compunerea-descriptiva/

3 răspunsuri:
| marvellover a răspuns:

Pai subiectiva e cand verbele si pronumele sunt la persoana I.
narativa e cand exista un narator, iar pronumele si verbele sunt la persoana III
iar descriptiva cand este descris ceva.

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Compunerea descriptiva este cea in care modul de expunere prodominant este descrierea.(adica se descrie ceva pe aproape tot parcursul compunerii)
Ea este de 2 feluri-1.subiectiva(cand iti exprimi sentimentele despre obiectul descris. ex-Copacul are frunzele miraculoase)
-2. obiectiva(cand spui ce se vede despre obiect. ex-Copacul are frunze verzi.)
Compunerea narativa este cea in care modul de expunere predominant este naratiunea.(adica se povesteste o intamplare.
Si compunerea subiectiva este cea in care povestesti la persoana 1. (am mers, am facut ci nu a mers )
Sper ca te-am lamurit.

| Cristi2399 a răspuns:

Descriptiva=modul predominant de expunere Descriere!

Narativa=modul predominant de exőunere naratiunea!