| Maya_3468 a întrebat:

Ce inseamna in fizica din generala C si c? Cand e in formula C= cu/delta t si c=Q/mdelta t? [FUNDA]

Răspuns Câştigător
| TorenT a răspuns:

Pai, C e capacitatea calorica a unui vas si e o constanta( depinde de materialul vasului). c e caldura specifica a unui material si de asemenea este o constanta. C=c*m unde m este masa. Acestea se folosesc in aflarea caldurii( Q), adica cu formula Q=m*c*(t1-t0). t1 si t0 sunt temperaturile initiala, respectiv finala.