| abalabam a întrebat:

Ce inseamna particularitati stilistice? ( ca am un text si spune in cerinta : sa comentam particularitatile stilistice surprinse in fragmentul citat, si rolul lor in conturarea ideilor )
Multumesc

2 răspunsuri:
| MirceaGuita a răspuns:

PARTICULARITÁTE, particularități, s.f. Caracterul a ceea ce este particular (I 1); trăsătură caracteristică, notă distinctivă prin care o ființă sau un lucru se deosebește de altele. - Din fr. particularité.
2)STILÍSTIC, -Ă, stilistici, -ce, adj., s.f. 1. Care ține de stil (I 1), privitor la stil; privitor la mijloacele de exprimare afectivă, la caracterul afectiv al expresiei. 2. S.f. Disciplină care studiază mijloacele de exprimare ale unei colectivități, ale unui domeniu de activitate, ale unui scriitor din punctul de vedere al conținutului lor afectiv, al expresivității sau din punctul de vedere al calităților și normelor lor. - Din fr. stylistique.

| MayaWantsCookies a răspuns:

Probabil se refera la figuri de stil si imagini artistice: hiperbola, epitete, comparatii etc.
Sper ca acum ai inteles ce trebuie sa faci, adica sa dai exemple din'acelea si sa comentezi de ce au fost folosite si ce efect au asupra cititorului.