| Madamadll a întrebat:

Ce înseamnă piață descentralizată?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E piață liberă/junglă

| Zuzu1991 a răspuns:

Centralizat = comandat de la centru
adica orice chestie care nu e centru, se supune centrului, adica NUMAI centru poate sa ia decizii si restul le urmeaza
economia de piata e TOTAL descentralizata, piata comuista era TOTAL centralizata (din cauza asta au dat faliment, TOATE, China e comuista dar cu economie de piata si de curand Cuba si-a luat-o si au decis sa fie la fel ca, China, din cate stiu eu singura ramasa e Koria di Nord care e de asemenea o dictatura absoluta, reinfortata absolut, asa ca, chiar daca e foamete, tot nu si-o iau comuistii), economia nazista era partial centralizata (numai anumite domenii cum era petrolul erau comandate de la centru)

totusi, in lumea asta nu exista alb si negru, in SUA sunt chestii la care s-au inghetat preturile cu zeci de ani in urma (cum ar fi unele mancaruri, de gen KFC sau MuciDonaldz), in Romania pana de curand preturile la curent si gaz au fost blocate, etc.