| AlexisAlexx a întrebat:

Ce opere literare trebuie sa stiu pentru simularea de clasa a 11a profil uman la romana?

5 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Tot ce ai studiat pana in momentul de fata, alte opere nu vor cadea deoarece totul are un mecanism, un mecanism care consta in operele studiate pana in clasa a 11 a la momentul actual.

| AlexisAlexx explică (pentru InteractiV):

Adica mai explicit " Povestea lui Harap-Alb, O scrisoare pierduta, Moara cu Noroc si Baltagul?

| InteractiV a răspuns (pentru AlexisAlexx):

Exact, pregateste foarte bine aceste opere. Funda?

| iamprettybored a răspuns:

Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:

autorii canonici: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, Liviu Rebreanu, G. Călinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.

Toate operele pentru bac pe care le-ați făcut la școală sunt incluse, în afară de cele ale autorilor enumerați mai sus. La real eu am Harap Alb, Sadoveanu, Moara cu noroc, Alexandru Lăpușneanu, O scrisoare pierdută și Floare Albastră de Eminescu. Din păcate nu sunt excluse Dacia literară și Junimea, nu apar pe lista de la edu, deci teoretic ar putea să ne dea, dar sunt foarte puține șanse.
Multă baftă la învățat!

| ℓαυяα a răspuns:

Limba și literatura română – clasa a XI-a: materia exceptată la simularea de BAC 2019

"Conținuturile pentru simulare şi competenţele asociate acestora sunt cele prevăzute în programa pentru Examenul de bacalaureat naţional, în vigoare", prevede proiectul de ordin.

Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:

reguli ale monologului, reguli și tehnici de construire a dialogului, stiluri funcționale adecvate situației de comunicare, rolul elementelor verbale, paraverbale și nonverbale în comunicarea orală;
textul dramatic postbelic;
limbajul literaturii, limbajul cinematografic, limbajul picturii, limbajul muzicii;
simbolismul, prelungiri ale romantismului şi clasicismului, perioada interbelică, perioada postbelică;
interpretări și judecăți de valoare exprimate în critica și în istoria literară;
autorii canonici: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, Liviu Rebreanu, G. Călinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.

https://www.edupedu.ro/......ului-2019/