| anonim_4396 a întrebat:

Ce opere NU intra la simulare:
romana clasa a XII-a?

3 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Fiind ultima simulare inainte de marele examen, toate operele se vor incadra in aceasta proba. La simularea din Decembrie au fost cateva opere lipsa deoarece nu era posibilitatea de a fi studiate intr-un timp atat de scurt, acum, in Martie, fie ca au fost sau nu studiate, toate operele vor putea "pica" la simulare.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru InteractiV):

Https://a1.ro/......50433.html

Subiecte Simulare Bac 2019 Edu.ro. Elevii claselor a a XI-a și a XII-a susțin Simularea la Bacalaureat 2019, luni, 18 martie. Materia pe care elevii trebuie să o pregătească la simulare este cea prevăzută în programa pentru Examenul de Bacalaureat național, EXCEPTÂND URMĂTOARELE CAPITOLE:

- reguli ale monologului, reguli şi tehnici de construire a dialogului, stiluri funcționale adecvate situației de comunicare, rolul elementelor verbale, paraverbale şi nonverbale în comunicarea orală;
- textul dramatic postbelic;
- limbajul literaturii, limbajul cinematografic, limbajul picturii, limbajul muzicii;
- perioada postbelică;
- autorii canonici: Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.

Dar care sunt operele care apartin de PERIOADA POSTBELICA?

| Coco999 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Morometii- roman postbelic
Iona- text dramatic postbelic