| BlackList00 a întrebat:

Ce se intampla daca raman neincheiat pe al doilea semestru la o materie
Ofer funda

6 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Daca nu ai note destule iti pune o nota din burta si iti incheie.

| Ilaria_Turturica_1973 a răspuns:

Te duci in vara cand se dau corigentele si te asculta atunci pentru inca o nota sau cate ai nevoie.

| SG1995 a răspuns:

Dacă nu îți încheie media repeți anul.

| minrest a răspuns:

Vei fi corigent pe vara la materia respectiva. Spun ''vei fi'' caci sper ca se mai poate face ceva.

| AlbertDaniel a răspuns:

Vei da corigenţă. E nasol să spun, dar la o medie neîncheiată rămâi. Fa cumva şi ia note. Iei 5 şi treci. Sau 6 dacă ai 4 pe primul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi amanat si va trebui sa sustii un examen, conform Ordinului MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 128.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;
b)au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de minister;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e)nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.
  ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării.
(3)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea, a celor declaraţi amânaţi pe semestrul I care nu şi-au încheiat situaţia şcolară conform prevederilor alin. (1) şi (2) sau a celor amânaţi anual se face înaintea sesiunii de corigenţe, într-o perioadă stabilită de consiliul de administraţie. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situaţiei şcolare a elevilor amânaţi, se pot prezenta la sesiunea de examene de corigenţe."