| Haaaa a întrebat:

Cine imi poate conjuga la toate timpurile si modurile verbele "a vedea" "a merge" "a veni". Primu dau fundita.

5 răspunsuri:
| emilia a răspuns:

Http://dexonline.ro/
Scrie cuvintul si vezi "conjugari".
Da click acolo si vei vedea.
Cit despre moduri e foarte simplu.
Te poti descurca si singura/a.
La indicativ verbul e ca si la prezent, la conjunctiv adauga un "sa " in fata, la conditional-optativ,"as","ar" in functie de persoana, iar la imperativ E o porunca.
ex. Vad!, Vezi! etc
La modurile nepersonale, infinitiv ara ramin verbele, cu "a" in fata, la gerunziu adaugi "ind", la participiu "t", iar la supin "la","pentru","dupa".

Multa bafta la scoala!
P. S Pe TPU.ro Nu se fac teme.

| Sconcsiş a răspuns:

Tu, cine altcineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut ai vazut a vazut am vazut ati vazut au vazut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vad, tu vezi, ea/el vede, noi vedem, voi vedeti, ele ei, vad ba da dupa aia mai stii si tu ce buba mea? cauta pe www.conjug.verb.ro

| Mandy a răspuns:

Hai ca-ti dau eu un super site

intra pe

www.lenesi.ro

ai acolo toate rezolvarile posibile
btw:TPU nu e un site cu ajutorul caruia sa-ti faci temele