| sabin89 a întrebat:

"Copiii trebuia să fi sosit până la ora asta" sau
"...trebuiau să fi sosit"?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Trebuie facuta distinctia intre verbul simplu "a trebui" si forma lui de "trebuie sa". O sugestie ca sa distingi cele 2 forme este sa observi ce urmeaza dupa verbul trebuie. Observa diferenta:
- Eu trebuie sa merg la munca. (trebuie sa + verb);
- Imi trebuie cartile astea. (trebuie + substantiv).

"Cărţile astea îmi trebuie" intra la forma simpla "a trebui", e forma in engleza a lui "to be needed", ele sunt necesare cuiva.
Conjugarile formei simple "a trebui": eu trebui, tu trebui, el/ea trebuie, noi trebuim, voi trebuiti, ei ele trebuie. Tipul de conjugare pentru pers. 1 si 2 nu mai sunt folosite in prezent, pentru ca n-ai cum sa zici "eu trebui (sunt de folos) cuiva", nu suna firesc. De aceea, se foloseste doar la persoana a 3-a. "Cartea asta imi trebuie." si "Imi trebuie cartile astea." - ele sunt de folos cuiva.

Pe de alta parte, conform DOOM 2005, alt fel de conjugare se face la forma de "trebuie sa". Este o conjugare standard, cu exceptie la persoana a 3-a, plural:
eu trebuia să fac
tu trebuia să faci
el trebuia să facă
noi trebuia să facem
voi trebuia să faceţi
ei trebuiau să facă

Asadar, copiii trebuiau sa fi sosit.
Coletele trebuiau sa fi sosit.
Tirurile trebuiau sa fi sosit.
Trenurile trebuiau sa fi sosit.
Invitatii trebuiau sa fi sosit deja.

Cineva mai sus a asociat "copiii trebuia sa fi sosit" cu "asta trebuia sa se intample". Incorect. Copiii sunt la plural (trebuiau), iar "asta trebuia" e la singular.

Sa mai consultam si dictionarele, zic:
"trebuie sa" - https://diacritica.wordpress.com/......-dumisale/
"a trebui" forma simpla (to be needed) - https://dexonline.ro/definitie/trebui

21 răspunsuri:
| badraraa19 a răspuns:

Bună! Forma corectă este "trebuia" deoarece verbul "a trebui" este un verb impersonal. Sper că te-am ajutat!

| llleo a răspuns:

Trebuia. Asta e, Sabin.

| dbigiu84 a răspuns:

Copiii=Pronume personala persoana a 3-a (deci poate fi inlocuit cu,, ei,,)
Ei trebuia sa fi sosit?
Ei trebuiau sa fi sosit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuia.

| RAY a răspuns:

Pai sa vedem conjugarea verbului =mod trecut

Imperfect
eu trebuia
tu trebuia
el/ea trebuia
noi trebuia
voi trebuia
ei/ele trebuia să fi sosit până la ora asta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

La prezent e trebuie şi atât:

eu trebuie să fac
tu trebuie să faci
el trebuie să facă
noi trebuie să facem
voi trebuie să faceţi
ei trebuie să facă

La imperfect: trebuiau.

eu trebuia să fac
tu trebuia să faci
el trebuia să facă
noi trebuia să facem
voi trebuia să faceţi
ei trebuiau să facă

La viitor: vor trebui.

eu va trebui să fac
tu va trebui să faci
el va trebui să facă
noi va trebui să facem
voi va trebui să faceţi
ei vor trebui să facă

https://diacritica.wordpress.com/tag/trebuia-sau-trebuiau/

| NLS a răspuns:

Eu trebuia
tu trebuia
el, ea trebuia
noi trebuia
voi trebuia
EI TREBUIAU

La imperfect acordul se face doar la persoana a treia plural, la celelalte persoane se pastreaza forma invariabila.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Ce e eronat la raspunsul meu?

Pai sa vedem conjugarea verbului =mod trecut

Imperfect
eu trebuia
tu trebuia
el/ea trebuia
noi trebuia
voi trebuia
ei/ele trebuia să fi sosit până la ora asta

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Exact ce e bun la celalalt post, deschide ochii...
pers III plural e: TREBUIAU

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Nu eu am conjugat e copy paste https://www.conjugare.ro/romana/conjugarea-verbului-trebui

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Banuiam ca nu-i de la tine, ideea e ca spre deosebire de al doilea post, primul nu e deloc "castigator".

Imperfectul, Perfectul simplu si Mai mult ca perfectul sunt gresite in linkul acesta.

| sabin89 explică:

Mi se pare logică varianta "trebuia", pentru că aici nu e vorba că ei trebuiau cuiva, aşa cum ai spune "cărţile astea îi trebuiau lui", ci e vorba de faptul în sine, cu sensul că aşa trebuia sau aşa ar fi trebuit, aşa ar fi fost nomal. S-ar putea înlocui cu " era normal să fi sosit până acum".

| minrest a răspuns:

Corect este ''Copiii trebuia sa fi sosit pana la ora asta'', asta trebuia sa se intample, sa soseasca copiii. Asa are sens fraza.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Pai astia care conjuga nu se informeaza inainte sa stie sigur

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Verbul "a trebui" este impersonal. Dar in context, poate să fie și personal. La indicativ prezent "a trebui" are o singură formă la toate persoanele (singular/plural). Verbul devine insă personal la persoana a III-a plural, la alte timpuri ale modului indicativ.
Forma corectă este:
Ei trebuiau (imperfect)
Ei trebuiră (perfectul simplu)
Ei au trebuit (perfectul compus)
Ei trebuiseră (mai mult ca perfectul)
Ei vor trebui (viitor)

| sabin89 explică (pentru floresdemayo):

"Dar in context, poate să fie și personal."
Ai vreo sugestie cum putem şti dacă este personal sau impersonal într-un context dat? De exemplu, cum crezi că este în fraza: "Cărţile astea îmi trebuie mie"?

| sabin89 explică (pentru laSoledad):

Mulţumesc! Chiar e un răspuns bun. A mai rămas neclar pentru mine chestia cu personal/impersonal, că verbul este uneori aşa şi uneoi altfel. Când este personal? (că de impesonal cred că ştie toată lumea)

| laSoledad a răspuns (pentru sabin89):

Pai, ai citit si inteles diferenta dintre forma simpla "a trebui" si forma standard "trebuie sa"?

Repet, dupa "a trebui" urmeaza un substantiv. "Imi trebuie cartile astea." Daca se intampla sa fie substantivul in fata lui, precum in: Cartile astea ii trebuie fetei - e o regula ca dupa acel tip de "trebuie" sa apara mereu un substantiv in cazul dativ: cui ii trebuie? - fetei.

Acel "trebuie" de mai sus e echivalent cu "to be needed" sau "need" simplu in engleza. Fa paralela. Si regula spune ca este un verb personal, adica se conjuga la toate persoanele:
eu trebui, tu trebui, el/ea trebuie, noi trebuim, voi trebuiti, ei ele trebuie.

I am needed in this family. We are needed in this family.
Eu trebui acestei familii. Noi trebuim acestei familii.
You are needed in this family.
Tu trebui / Voi trebuiti acestei familii.

Sam needs these books.
Lui Sam ii trebuie cartile astea. Cartile astea ii trebuie lui Sam. (cui? - lui Sam. - cazul dativ)
Deci, acest tip de verb "a trebui" (echivalent cu "to be needed" sau "need") este un verb personal, pentru ca se conjuga la toate persoanele. Desi in romana, folosim numai forma la persoana a 3-a, care oricum e neschimbata: lui ii trebuie; cartea ii trebuie lui; lor le trebuie; cartea le trebuie lor.
Formele la pers 1 (eu trebui cuiva, noi trebuim cuiva) si la pers a 2-a nu se folosesc, pentru ca sunt invechite si sunt inlocuite cu "a fi necesar cuiva, undeva".

In schimb, forma standard a "trebuie sa" este impersonala, pentru ca nu se conjuga dupa persoana (exceptie: pers. a 3-a, plural, timpul imperfect). Este echivalenta in engleza cu "need to + verb). E si logic ca este impersonal, ca nu se poate conjuga la persoana, pentru ca este o structura care se termina in "să" - care e pozitionat intre "trebuie" si alte cuvinte si automat, n-ai cum sa-l mai conjugi la persoane. O regula in acest caz este ca "trebuie sa" e mereu urmat de un verb: trebuie sa mergem, ei trebuie sa mearga;
coletul trebuia sa soseasca; coletele trebuiau* sa soseasca (acea singura exceptie).

Concluzia?
Nu vei conjuga dupa persoana nici un verb "trebuie" de nici o forma, singura exceptie fiind *trebuiau sa.

Toate formele folosite vreodata:

"a trebui":
- imi trebuie cartea asta/ cartile astea.
(urmeaza substantiv dupa "trebuie")
- cartea/ cartile imi trebuie mie.
(urmeaza cazul dativ dupa trebuie)

- "trebuie sa" la prezent:
eu trebuie să fac
tu trebuie să faci
el trebuie să facă
noi trebuie să facem
voi trebuie să faceţi
ei trebuie să facă

- la imperfect:
eu trebuia să fac
tu trebuia să faci
el trebuia să facă
noi trebuia să facem
voi trebuia să faceţi
ei trebuiau să facă

Atata tot.
https://www.google.com/......isale/amp/

| sabin89 explică (pentru laSoledad):

E clar acum. În răspunsul precedent nu erau menţionaţi termenii aceştia - personal şi impersonal - şi de asta am spus că ceva încă nu mi-e clar. Probabil te-ai gândit că o să îmi dau şi eu seama că, din moment ce un verb se poate conjuga la toate persoanele, acela este verb personal. Şi aşa ar fi trebuit. Sunt însă ceva ani buni de când am terminat liceul şi am omis să fac această legătură; care acum mi se pare evidentă.

| laSoledad a răspuns (pentru sabin89):

Nu e nimic. Ma bucur ca ai inteles. Si in cazul meu sunt ceva ani buni de cand am facut ultima oara gramatica intr-a 8-a, dar se pare ca acestea mi-au ramas in minte mai bine decat alte notiuni mai putin importante la vremea aceea.

P.S. Nu uita sa evidentiezi raspunsul corect, pentru ca si altii sa observe diferentelewinking