| Solix a întrebat:

Cu ce se ocupa un asistent social mediu?
Este un curs la scoala FEG din oras si scrie ca denumire curs: asistent social mediu. Puteti va rog sa imi spuneti cu ce se ocupa un asistent social? Si mai ales mediu? Va rog,daca stiti,raspundeti-mi strict la obiect nu faceti spam sau altceva ca eu intreb foarte serios.
Cursul asta e bun de ceva? De cand am intrat la liceu,acum cativa ani,ma tenta aceasta profesie fiindca si matusa mea este mi se pare frumos.Dar nu stiu foarte multe lucruri despre aceasta profesie dar sunt dispus sa invat, vorbesc serios.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un asistent social trebuie sa aiba vocatie pentru aceasta meserie frumoasa, dar si grea totodata.
Va trebui sa ingrijesti bolnavi si batrani neajutorati: de la cumparaturi si prepararea /administrarea mancarii pana la schimbarea scutecelor, ajutorare la deplasare etc.
Vei avea satisfactia morala de a vedea rezultatul muncii tale, multumirea bolnavilor si apropiatilor lor.

Roag-o pe matusa ta sa te ia "pe teren" cu ea, sa vezi in practica ce- si cum se intampla.

1 răspuns:
| Solix explică:

Matusa mea doar scrie si completeaza acte si dosare.Atat face.