| tonyc7 a întrebat:

Cui ii revine principalul merit in realizarea Marii Uniri din 1918? Reginei Maria sau politicianului Ion I.C. Bratianu? Un raspuns cu argumente clare as dori.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Căutați pe Historia sau Evenimentul istoric și veți afla răspunsul.
Meritul principal a fost a delegației române care atunci când a înțeles că este în impas a chemat de la București pe Majestatea sa să îi ajute. Majestatea sa, regina Maria, a spus prezent și astfel, prin prezența Majestății sale, a fost recunoscută România Mare.

| tonyc7 explică (pentru romeo78):

Nu cred ca doar cu o simpla prezenta la Paris a reginei Maria s-a realizat acest vis. Prin ce altceva a mai contribuit ea?

| gabicoo a răspuns:

Fără cei care și-au vărsat sângele și și-au sacrificat viețile pe front Brătianu și Regina Maria nu făceau mare lucru!

| PainTech a răspuns:

Ambii au avut meritele lor. Precum si multi altii care s-au luptat pentu unire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regina Maria deoarece era mai convingătoare. Oricum, am avut noroc că i-am prins pe băieții de la Paris în toane bune.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Mai convingatoare prin ce? Doar prin faptul ca era regina?
Concret, ce a facut ea pentru realizarea acestei uniri?

| romeo78 a răspuns (pentru tonyc7):

Era înrudită cu marile case regale, inclusiv cu cea a Angliei. Nu era nevoie să facă ceva. Atunci cuvântul și prezența unui rege valora cât un act semnat de statele lumii, de exemplu în prezent.