| raduqu a întrebat:

Cum aflu masa corpurilor in functie de greutate?

Răspuns Câştigător
| Ashadow a răspuns:

Masa este egala cu greutatea corpului impartita la acceleratia gravitationala.
Greutatea corpului este egala cu masa corpului inmultita cu acceleratia gravitationala.
Acceleratia gravitationala este egala cu greutatea corpului impartita la masa corpului.
Valoarea acceleratiei gravitationale in probleme este de obicei 9, 8 Newton pe kg sau 10 Newton pe kg ( vezi ce valoare te ajuta mai mult)

4 răspunsuri:
| SC0rP1ON a răspuns:

Greutatea=masa*g => masa=greutatea/g
(g=constanta gravitationala, g=10N/kg).

| Khronick a răspuns:

Bună ziua!

Masa unui corp este egală cu greutatea împărțită la forța gravitațională ( g ) g= 10 N/kg cu aproximare, acum depinde de cerințele profesorului sau ale problemei g = 9, 8 N / Kg, cu exactitate.

Masa = Greutatea/Forța gravitațională.

O zii bună!

Răspuns utilizator avertizat
| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns:

G=9,81N/kg asculta-ma sunt in clasa a 7a si stiu ca ne-a predat. Funda.