| WAT a întrebat:

Cum pot afla pentru un element chimic: grupa, perioada, valenta, bloc?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Totul tine de configuratia electronilor.
Grupa e determinata de numarul de electroni pe ultimul strat.
Exemplu - Sodiu - are configuratia
1s2 2s2 2p6 3s1 Are un electron deci se afla in grupa IA (grupa intai principala)
Perioada e determinata de numarul de straturi de electroni.
Exemplu - sodiul are 3 straturi cu electroni, deci se afla in perioada a3a
Valenta e determinata de numarul grupei. Daca te uiti in sistemul periodic, elementele din grupele I, II, III, si IV A au valenta egala cu numarul grupei, iar cele din grupele V, VI, si VII au valenta egala cu 8 minus numarul grupei. Cele din grupa VIII A nu au valenta, intrucat prezinta configuratia stabila de octet.
Blocul il afli in functie de care orbital este in curs de completare.
De exemplu, la SODIU, ultimul orbital era cel de tip s (3s1), deci sodiul se afla in blocul s
Grupele I si II A se afla in blocul s, metalele de tranzitie se afla in blocul d, elementele din grupele III - VIII A se afla in blocul p, iar cele doua serii a cate 7 elemente (cele din partea inferioara a sistemului) se afla in blocul f.
Sper ca te-am ajutat.