| Derkes a întrebat:

Cum pot invata de la 0 limba germana? Exceptand cursurile cu un profesor in particular.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hallo, in primul rand
Este obligatoriu sa inveti primele 100 de verbe + conjugarea lor
https://www.thegermanprofessor.com/top-100-german-verbs/
http://conjugator.reverso.net/conjugation-german.html
memorarea verbelor nu e usoara, pentru ca vei uita usor, trebuie sa repeti acelasi verbe timp de cateva zile, plus ca trebuie sa inveti cum se foloseste la timpul prezent, trecut, viitor
alt lucru important sunt cuvintele http://www.languagedaily.com/learn-german/vocabulary/common-german-words
inveti care e sintaxa limbi si creezi simple propoziti

si tot asa pana le inveti, expunerea pasiva nu ajuta deloc, de citit ce sa citesti daca nu stii vocabular, citesti mici poezi pentru copii https://gute-nacht-geschichten.com/kindergeschichten/
mici poezi audio https://www.youtube.com/watch?v=JJuhxoVcPvU
asa cu timpul vei progresa, serialele cu sub sau fara sub nu ajuta, ajuta daca vezi acel serial prima oara cu sub esti atent la el sau il tai in bucati mici de cate 5 minute si repeti 5 min cu sub 5 min fara sub
vorbitul daca ai cu cine

| GabiDumitrescu a răspuns:

RAMMSTEIN! Ar mai fi si altii, dar Rammstein sunt esentiali!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in aplicația udemy

| NLS a răspuns:

Am invatat baza din manuale vechi, (de pe vremea comunismului), clasele IV-XXII (pentru ca pana la nivel de clasa a 4-a stiam deja cuvinte, am luat in copilarie timp de 1 an ore de la o invatatoare).
Apoi am trecut la niste cursuri de conversatie mai recente (anii '90) si in continuare invatam cuvinte din cartile de liceu.

Faceam cam 2-3 lectii pe zi din manuale, si 1 dintr-un curs de conversatie.
Apoi am luat ceva mai modern.
Schritte Plus volumele 1-6 de la editura Hueber (Kursbuch + Arbeitsbuch) si am inceput sa le citesc de la zero, desi in primele 3 aproape ca stiam deja majoritatea cuvintelor.
Ce nu stiam, am scos pe hartie si le-am citit pana le-am invatat.

Daca vrei iti spun unde le gasesti.
Au si niste lectii audio, pentru a auzi pronuntia.

Insa eu pentru pronuntie m-am apucat de vizionat clipuri de la DeutscheWelle, pe YouTube.
https://www.youtube.com/user/deutschewelle/videos

Pentru ca era exact ce imi trebuia mie: diversitate in teme, cuvinte cu caracter mai tehnic, fara a fi toate de specialitate incat sa nu inteleg nimic, iar pronuntia era cat se poate de clara, fiindca se vorbea germana literara.

Puncte critice:
---incearca sa inveti toate substantivele cu articol.
E foarte important daca vrei sa vorbesti corect gramatical ulterior (la declinarea adjectivelor/pronumelor/adjectivelor pronominale)

---apropo de ce am spus mai sus, NU o sa poti invata niciodata gramatica limbii germane daca nu cunosti binisor gramatica limbii romane, deci ia-o in ordinea logica.

---pentru a invatata declinarile, exista un tabel cu terminatii, pe cazuri. Invata-l, desi pare cam incalcit. (scrie: adjektiv deklination pe google, daca vrei sa vezi mai multe variante)

https://www.das-akademie.de/de/adjektivdeklination-leicht-erklaert/

Doar ca info: cand ai mai mult de un adjectiv in fraza, terminatia e aceeasi.
http://media.llb.re.s3.amazonaws.com/......german.jpg

---alt subiect critic e topica frazei. (in propozitiie principale, verbele (predicatele) stau la sfarsitul propozitiei).

In propozitiile interogative, predicatul sta mereu pe primul loc. (Kommst du?)
Exista si multe intrebari cu adverbe (de loc, de timp) (asa numitele W-Fragen)
In acest caz, adverbul sta pe primul loc, apoi verbul, apoi substantivul. (Wann kommst du?)

DAR acestea sunt amanunte pe care o sa le prinzi pe parcurs si or sa-ti intre in reflex dupa ce locuiesti vreo 2 ani in Germania si vorbesti zilnic. Altfel, mai greu.

---cuvintele compuse e posibil sa iti dea de furca de asemenea (e vorba atat despre substantive compuse din mai multe altele, sau de verbe cu particula separabila la prefix sau sufix)

Rathaus, Kindergarten, Obstbaum, etc

fahren, abfahren, losfahren, beifahren, mitfahren, wegfahren,
zurückfahren, (deci dintr-un singur verb obtii cel putin inca 8-10)

Particulele separabile din limba germana sunt: ab, an, auf, aus, bei, ein, heim, her, heraus, hin, hinauf, los, mit, nach, vor, weg, zu, züruck.

(Insa nu intotdeauna cand vezi unul dintre aceste prefixe la inceputul cuvantului e vorba despre verb + particula separabila!)

| santoni97 a răspuns:

Poti incepe in particular sa inveti cuvinte esentiale gen masa, casa, etc. Poti incepe chiar si ascultand in somn clipuri in germana. Incerca poate iti place https://clk.ink/5dNN