| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-l ajut pe fiu-miu sa invete tabla inmultirii mai repede si mai eficient?

89 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Stii cum am invatat eu? : profa ne punea sa scriem de zece ori tabla inmultirii cu 1, 2, 3 etc si asta in fiecare zi, mi-a intrat in cap de nu o mai pot scoate cu nimic.

| lily1970 a răspuns:

Am o fetita in clasa a III a si la noi a fost eficient asa :
explicandu-i logic pe obiecte de ce : ex (cate 2 obiecte in 3 grupuri =6 ),
apoi repetititia este mama invataturii atat oral cat si scris;
SPOR LA INVATATURA!

| dulshe a răspuns:

Pai il inveti pe rand, saptamana asta cu 2 si cu 3 ailalta cu 4 si 5 si binenteles ca mai repetati si cu 2, si 3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune-i cate 2-3 intrebari (dar nu mai multe) "prin surprindere": la micul dejun, in drum spre scoala, cand vorbesti cu el la telefon, etc. Va fi un fel de joc al vostru. Daca nu stie, poti sa-l iei cu "haha, te-am prins"- dar nu cu rautate.

| DenissaDeea a răspuns:

Eu am invatat tabla inmultiri si impartiri repetand/scriind zilnic cate una dintre ele de cateva ori pe zi, si le am invatat intr-o saptamana, eram in clasa a-2-a. dar aici a avut si parintii rolul de a ma ajuta si corecta, totodata daca invatam mai repede cu atat ieseam mai repede la joaca, dar mia prins bine, si le multumesc pentru felul cum ma ajutat sa invat mai repede.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu am invatat-o repede pentru ca invatatoarea mea ne-a pus sa o scriem de 10 ori. laughing
A fost cam dificil, dar in cateva zile o stiam pe de rost.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tabla imultirii si rasplata: Daca nu e tocmai un plod alintat, aceasta este cea mai buna metoda, un copil in clasa a 2-3 are puterea de a invata tabla imultirii intr-o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru iel ar fi bine daca ar citiua de multe ori

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatal adunarea perfect si dupa acea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa invat tabla imultiri mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il repeta pana il stie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa invete sa scrie in caet de 10 ori si a sa tina minte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat tabla imultiri repetand in fiecare zi 12345678910, am repetat pana mi-a intrat in cap, bineinteles rolul principal in a ma ajuta a fost mamica mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daiana Stii cum am invatat-o eu?:am citit-o de 2, 3 ori si mi-a intrat in cap apoi mama mi-a scos o foaie de pe internet iar eu am completato de la arad pana la sintea mare, iar acasa am scris-o de 50 de ori.La scoala doamna profesoara ne-a lasat sa o recitim iar dupa accea am scris-o in caiet. Ziua urmatoare doamna profesoara ne-a dat un test surpriza care a durat 2 minute, iar noi trebuia sa il terminam in 2 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa il trimiti la scoala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lam pus sa invete o ora si sa se concentreze dupa aia l-am ascultat

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

REPETAREA= mama invataturii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E siplu :1 i dai jocuri cu tabla inmultiri
2 sa adune din cat in cat se inumultesc doua nr
3 sa le scrie de 10 ori fiecare inmultire si le invata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tabla impartirii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine doamna invatatoare ne-a pus sa scriem de 20 de ori sa invatam tabla inmultiri sau impartiri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut asa i-am spus daca vrea sa se duca cu mine si cu sotul meu la crociera trebuie sa invata tabla imulziri pe de rost si a invatat-o.
spunezei ceva care ii pleaca tare tare si va invazao.
fata mea pe de rost in 5 sile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum il invat ma repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi centimetrii
se contin in
1 km?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai la; tabla inmultiri pe google si dupa aceea il pui sa scrie de 21 de ori pe un caiet, sau ii iei un caiet de vacanta cu tabla inmultiri.