| vẵñåtoяUdỉñPådUяε a întrebat:

Cum se afla Impartitorul si Deimpartitul, daca am Catul si Restul?

Răspuns Câştigător
| Butterfly928 a răspuns:

Ca sa afli impartitorul faci : i = (deimpartitul : la cat)- rest
Ca sa afli deimpartitul faci : d =(cat inmultit cu impartitorul) + rest

Daca nu stii nici impartitorul nici deimpartitul, incearca sa-l scrii pe unul in functie de celalalt si apoi inlocuiesti in exercitiul tau.
Ceva de genul:
i:d = c si r
i = (d:c)-r. Inlocuiesti in prima linie pe i cu noua formula si de acolo calculezi mai departe.

Sper ca te-am ajutat kiss

8 răspunsuri:
| valentinalina a răspuns:

D = Î ∙ C + R
d=dempartit
i=impartitor
r=rest
... funda? plzz

| MeGustaaa a răspuns:

D=impartitor x cat, i=D:c / http://www.didactic.ro/......at-si-rest

| vẵñåtoяUdỉñPådUяε explică:

Problema e ca eu nu am nici Deimpartitul nici Impartitorul...crying

| bibisi a răspuns:

Scrie problema ca sa ne putem da seama cum s-o rezolvi big grin

| vẵñåtoяUdỉñPådUяε explică:

Nu pot scrie problema, deoarece as incalca o regula happy Si oricum nu mai conteaza. Am reusit sa o rezolv, a fost mai complicata decat credeam. multumesc tuturor pentru ajutor. :X

| Spongeebob a răspuns:

Deimpartitul:cat-rest=impartitor
Impartitorul x catul+rest

| ANCUTICA277 a răspuns (pentru Butterfly928):

Mersi

Alte răspunsuri