| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeste "basmaua" purtata de arabi?

4 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Hijab.

| UniUnicornul6373 a răspuns:

Hijab
Kichali (în Insulele Comore)
Tudung (în Malaezia)
Ibadou (în Senegal)

| Eireann a răspuns:

Prin arabi te referi la musulmani?
In cazul femeilor:
Hijabul este baticul care acopera doar capul si parul. Este cel purtat de cea mai mare parte a femeilor musulmanie.
Niquab acopera si fata, lasand descoperiti doar ochii.
Burka acopera si ochii cu un fel de sita sau plasa prin care femeia poate vede dar ceilalti nu ii pot vedea nici macar ochii - se poarta in Afghanistan, mai rar in restul lumii.
Barbatii poarta taqiyah, e un acoperamant de cap rotund si e purtat de obicei in timpul celor 5 rugaciuni zilnice. In unele culturii turbanul este asezat deasupra taqiyah.

| JicaContra a răspuns:

TAMPENIE!
nu am disrespect fata de alte culturi, insa ideea ca TREBUIE neaparat sa iti acoperi parul altfel te bate Allah, mi se pare pur si simplu TAMPENIE!