| Stefan03 a întrebat:

Cum stiu daca am un Atribut adjectival exprimat prin adjectiv pronominal? Sau un Atribut Pronominal/substantival exprimat prin pronume/substantiv?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, în primul rand trebuie sa știi toate tipurile de pronume (personal, relativ, nehotărât, negativ, interogativ, demonstrativ și de întărire). Pronumele personal nu poate avea niciodată funcție de atribut adjectival. Pronumele relativ dacă sta după substantivul determinat atunci devine adjectiv pronominal relativ cu funcție sintactica de atribut adjectival (ex: Băiatul care m-a supărat este Andrei... care - pronume relativ, în situația de fata vezi ca sta după substantivul Andrei și atunci devine adjectiv pronominal relativ cu funcție sintactica de atribut adjectival). Pronumele interogativ are aceleași forme ca și pronumele relativ, doar ca îți dai seama ca e pronume interogativ dacă propoziția in care se afla e una cu caracter interogativ (ex: Băiatul care m-a supărat este Andrei? care - dacă era punct la sfârșitul enunțului era adjectiv pronominal relativ, dar vezi ca e semnul întrebării asa ca se transforma în adjectiv pronominal interogativ). Pronumele nehotărât, demonstrativ și de întărire pot sta și înaintea și după substantivelor determinate si au aceeași funcție sintactica, de atribut adjectival și devin adjective pronominale. Pronumele negative stau mereu înaintea substantivelor. Deci dacă pronumele NU stau pe lângă un substantiv rămân pronume, iar dacă stau pe lângă substantive devin ADJECTIVE PRONOMINALE cu funcție sintactica de ATRIBUT ADJECTIVAL.