| Briana02 a întrebat:

Care este diferența dintre Atributul pronominal in cazul Genitiv si un Atribut Adjectival (exprimat prin adjectiv pronominal posesiv)? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| smartlollipop a răspuns:

Atributul pronominal nu se acorda si este exprimat printr-un pronume, ex.
Cainele acestuia - daca era cainele acesta era At. adjectival deoarece se acorda

Si atributul adjectival se acorda cu substantivul determinat, indiferent ca e pronume posesiv sau nu.

| floresdemayo a răspuns (pentru smartlollipop):

Atributul adjectival poate fi exprimat prin adjectiv pronominal posesiv, NU prin pronume posesiv.

| smartlollipop a răspuns (pentru floresdemayo):

Corect, scuze. happy

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Atributul pronominal se exprimă prin pronume.
ex. Copilul ei este cuminte.
ei= pronume personal (se referă la o persoană feminină)

Atributul adjectival este exprimat printr-un adjectiv.
ex: Copilul frumos este la școală.
frumos= adjectiv (pentru că arată o însușire a unei persoane)

Diferența dintre cele două, dacă ai observat, este că adjectivul pronominal este exprimat printr-un pronume (personal, posesiv, demonstrativ etc) și atributul adjectival este exprimat printr-un adjectiv (adjectivul este cel care exprimă însușiri)

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nici tu, nici pop nu i-ați dat lui Briana un exemplu în care să apară atributul adjectival așa cum a specificat ea, adica exprimat prin adj. pronominal posesiv. De ce oare, că nu era greu?

| floresdemayo a răspuns (pentru sabin89):

Atâta lucru, știa și ea, sper. Dacă mi-a "scăpat" mie, trebuia s-o ajuți tu, stimabile. Ori, după acordarea fundei, ai considerat că orice completare (adăugare) nu mai are nicio relevanță? happy
Tatăl meu este acasă. (meu= adj pron. posesiv)
Tatăl său este acasă său. (său= adj pron. posesiv)

@Briana
Ptr a cunoaste adj pronominal posesiv, trebuie să identifici formele pronumelui posesiv
Masc (sg) al meu, al tau, al său, al nostru, al vostru
Masc (pl) ai mei, ai tăi, ai săi, ai noștri, ai voștri
Fem (sg) a mea, a ta, a sa, a noastra, a voastra
Fem (pl) ale mele, ale tale, ale sale, ale noastre, ale voastre

Toate aceste forme însoțite de substantiv devin adj pronominale posesive și se acorda in gen, nr caz cu subst determinat