| anonim_4396 a întrebat:

Cum v-ati dat seama ca nu exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Dupa logica de mai sus:
- m-am accidentat foarte grav cu masina, dar din cauza LUI am trait. Ce-ar fi sa nu ma acidentez deloc sau nu am murit pentru ca fizica a dictat totul?
- au murit persoane dragi mie asa, ca sa ma puna la incercare EL.
- toate necazurile din viata mea mi le-am creat eu si mai mult, tot eu (prin actiuni logice) am iesit din ele. Nu mai pun la socoteala necazurile aleatorii, din care rezulta ca am un ghinion imens.
Deja imi pierd ideea, prea multe imi vin in cap. In concluzie, cei care nu cred in Dumnezeu prin religie sunt niste pacatosi si ajung in iad, nu? chiar daca sunt oameni buni prin moralitate si actiuni?

66 răspunsuri:
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Pai odata nu e nici o dovada ca ar exista. In rest, foamete, razboaie, boli, toate asupra "fiilor lui D-zeu".

| DenissaDeea a răspuns:

Pai cine a zis ca nu exista Dumnezeu?

| chikitoka a răspuns:

Cand a scris Nietzsche ca "Dumnezeu a murit!"tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu cat mai mult vreau sa-mi demonstrez ca nu exista, cu atat mi se reveleaza mai mult. Deci nu pot nicicum sa il neg.

| alina88 a răspuns:

Stii...eu cred ca exista...desigur nu pot demonstra acest lucru... dar eu personal am avut dovada ca exista.pentru mine! deci exista!

| otypa a răspuns:

Nu mi-am dat seama ca nu exista si nu pot sa spun ca nu exista.eu de multe ori cand am ceva problema DUMNEZEU ma ajutat si o sa ma ajute in continuare pentru-ca il iubesc
imi da putere sa traiesc
nu ma lasa niciodata la greu
ma rog zi de zi
si am incredere in EL

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este simplu, pentru ca eu nu am vrut ca el sa existe. Existenta lui Dumnezeu este data exclusiv de ce crede persoana respectiva. De aceea nu vei putea convinge pe cineva ca exista sau nu.

| adelina_9815 a răspuns:

Pai trebuie sa mergi mai intai la biserica iar pe urma sa crezi ca este Dumnezeu si dupa aceea daca crezi in EL il iti va arata ca exista.de exemplu:iti pui o dorinta si ea se indeplineste, pentru a se indeplini trebuie sa contribuie cine ve si acela este Dumnezeu

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

De cateva zile urmaresc niste emisiuni pe Zone Realyti si sunt cateva persoane care au vrut ca sa isi refaca arborele genealogic. 2 dintre aceste persoane sau 3 erau evrei si au descoperit cum bunicii si familiile lor cu copii mici cu tot erau exterminati in lagare in masa doar pentru ca erau evrei. De ce a lasat Dumnezeu sa se intample asa ceva in acest secol modern si nu in epoca medievala cand oamenii oricum erau ingusti la minte si credeau orice li se zicea?
Asa cum a spus si Regla in primul mesaj, sunt multe razboaie, e ura, e falsitate. Copiii isi ucid de cand lumea parintii si invers, tatii isi violeaza fiicele sau copiii, exista durere peste tot.
Eu nu contest ca ceva ceva ar exista. Este o forta care uneori chiar depaseste orice gand, dar de multe ori, cand avem nevoie de acea forta ea ezita sa vina. Nu cred ca e voia Domnului toate nenorocirile care s-au intamplat si se intampla in continuare.
Eu mai pun o intrebare la intrebarea ta. De ce ca sa ajungi in Rai trebuie mai intai sa suferi?

| mariusres a răspuns:

Citind Biblia, Coranul, Legendele Olimpului etc mi-am dat seama ca de fapt religiile sunt doar inventii ale oamenilor primitivi care in lipsa progresului stiintei si-au imaginat fel de fel de prostii pentru a-si explica mediul inconjurator. Astazi, ne putem da foarte usor seama cum stau de fapt treburile, cat de grav s-au inselat si realizam ca miturile antice sunt doar... mituri.

| arsenia a răspuns:

Dumnezeu exista in primul rand si in al doilea rand de ce exista atata suferinta? tocmai si suferinta este o modalitate de a te apropia de Dumnezeu. Cati dintre noi se roaga la Dumnezeu cand ii este bine, foarte putin probabil 5 % din populatia globului; dar cand iti este greu mereu apelezi la el. Si rferitor la intrebarea de mai jos: de ce trebuie sa suferi inainte sa ajungi in Rai? raspunsul este ca trebuie sa te straduiesti sa ajungi acolo ca daca nu toti am fi in Rai, suferinta de pe pamant nici nu se compara cu ce a din Iad. Ati citit o pilda in care era un om foarte bolnav si sufgerea foarte mult, avea dureri groaznice, isi dorea sa moara decat sa mai chinuiasca asa. Si intr-o zi a venit ingerul sau pazitor la el si i-a propus urmatorul lucru: ca sa te scap de boala ta trebuie sa alegi intre a-ti petrece 1 an de zile aici pe pamant asa cum esti acum sau 3 zile in iad. Ce credeti ca a ales bolnavu? desigur 3 zile in iad pentru ca lui i s-a parut mai putin de cat 1 an pe pamant. Ingerul sau l-a dus in iad si l-a lasat acolo, era foarte ingrozitor, numai oamnei ce sufereau, urlete, rautate, de neimaginat, bolnavul nu mai suporta sa stea acolo si tot isi striga ingerul sa vina sa-l ia de acolo ca mai bine sufera secole intregi pe pamant decat acolo. Ingerul a venit la el si bolnavul i-a spus ca in viata lui nu a mai vazut un inger mincinos. Acesta l-a intrebat dc? si bolnavul a zis: pentru ca ai zis ca ma lasi 3 zile si tu m-ai lasat aici sute de ani. Ingerul i-a raspuns: te-am lasta aici doar 1 zi mai trebuie sa stai de 2 ori mai mult. Cand a auzit acestea el a zis : nu mai vreau, vreau sa ma duci de aici, mai bine traiesc secole intregi pe pamant asa cum sunt bolnav decat aici in iad. Nu am relatat exact ca si acolo eu am gasit acesta povestioara pe sfaturi ortodoxe. Din acesta povestire poti sa tragi multe concluzii, fiecare isi are crucea lui pe care trebuie sa si-o duca asta e. Si Isus a suferit pentru noi, noi suntem mai vrednici, noi sa nu suferim?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dumnezeu exista. daca nu ar exista cine a creat pamantul? eu am incredere deplina in Dumnezue.aunci cand totul e pierdut la cine apelezi? LA DUMNEZEU. el te ajuta si la bine si la rau.mereu este langa noi si ne ajuta mereu.cu cat ai mai multa incredere in el cu atat te ajuta mai mult.

mlm
| mlm a răspuns:

Cei care ignora, dispretuiesc sau insulta celelalte religii, Biblia si alte carti sfinte.Eu una cred in Dumnezeu si ma supun lui. Existenta lui Dumnezeu nu poate fi pusa la indoiala, geneza a fost dictata de DUMNEZEU lui MOISE.Ca vrem noi sau nu Dumnezeu exista, iar toata viata ne-o petrecem sub voia lui.

| MihaiA a răspuns:

Dumnezeu exista tongue punct

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vad atat prostie in jur IMI DAU SEAMA CA NU EXISTA!
si razboiale si foamea si copi bolnavi...care mor de micii.
ca DACA ar iexista nu ar mai fii atata suferinta in lume, iar pasa de oameni daca el i-a facut, dar asa, nu exista.
Io unul nu cred ca esixta!

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Ah, inca una, raspuns la mumoasa.
Daca Dumnezeu exista, inseamna ca e tare ocupat cand zilnic apar si dispar planete (sute, mii, infint!). Atunci s-ar explica de ce nu mai are timp de Pamantul pe care traim.

| Adorable3 a răspuns:

Cn a zis ca nu exista DUMNEZEU?raised eyebrows .eu cred Dumnezeu exista. cel putin pentru mine. existaaa.

eileen
| eileen a răspuns:

Arsenia a pus punctul pe i. Eu CRED ca Dumnezeu exista. De ce? Vorbesc cu El in fiecare zi, imi raspunde la rugaciuni fie cu da, fie cu nu, fie cu mai asteapta, dar absolut, pentru mine exista! Suferintele exista in lume pentru ca, asa cum statul nu se implica pe piata privata, asa si Dumnezeu ne da libertate sa facem ce vrem. Dar pentru toate astea vom da socoteala, pentru fiecare secunda petrecuta aici pe pamant si pentru fiecare gand in care il negam pe Dumnezeu. Cine ne-a creat? Cum crezi ca s-ar simti mama ta daca i-ai spune ca pentru tine nu exista?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt cei care spuneti ca exista: va face sa credeti asta ceva palpabil, care poate fi judecat de o minte rationala, sau e vorba doar de simplitatea unei afirmatii?

lolita
| lolita a răspuns:

Pentru mine Dumnezeu exista.
daca nu as crede in El mi-ar disparea speranta pentru o zi mai buna.

cristian
| cristian a răspuns:

Ceea ce tu nu cunosti nu inseamna ca nu exista.

| MindiFriti a răspuns:

Tu crezi ca nu exista D-zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reiau, poate ca nu m-am facut inteles. Corect, eu nu cred in existenta unui dumnezeu asa cum este aratat el de, hai sa spunem, ortodocsi. Si e simplu de ce. Ganditi-va numai la razboaiele religioase, toate purtate in numele credintei si al lui dumnezeu, cam contravin moralei crestine; cu toate acestea, suntem indemnati la misionariat, iar cei ce neaga existenta lui dumnezeu ajung in iad, nu? Ma intreb cati dintre noi au citit sau au experimentat si altceva decat rugaciuni si cati au vazut ca avem un organism care poate foarte multe. E mai simplu sa credem in minuni dumnezeiesti la Lourdes sau la Fatima (desi nu ar strica sa cititi von Daniken) decat sa invatam cum sa ne canalizam energiile corpului astfel incat sa fim mai echilibrati, mai rationali, mai buni. Oare chiar e nevoie de alibiuri gen dumnezeu ca sa explic fenomene, intamplari, coincidente, nevoi sau fericire? Iar axiome de tipul "nu a dat dumnezeu sa fie asa" nici macar axiome nu pot fi numite. Atentie, nu am nimic impotriva celor care cred in dumnezeu, dar ma doare ca nu vrem sa fim mai atenti la ce se intampla cu noi, nu vrem sa gandim mai mult sau mai departe, nu vrem sa ne dezvoltam, pe noi si pe ceilalti.

April
| April a răspuns:

Nici nu-mi imaginam vreodata cati oameni au aflat ca Dumnezeu nu exista! Si cati nu inteleg ca experimentarea divinului nu tine de ratiune ci de credinta... Ce mai atata vorbarie:cine crede, crede, cine nu, nu, si gata... Cred ca si EL s-a saturat de trancaneala oamenilor si si- a astupat urechile si si-a intors privirile...

| claudiu89 a răspuns:

Toata lumea se intreaba cum a fost creata lumea, nu? nu ne putem explica, iar cel mai simplu raspuns este varianta cu Dumnezeu. Dar dupa asta totul are logica. Viata se bazeaza pe legile fizicii, ...mai bine spus nu exista magie, minuni, omul nu poate invia! la urma urmei nici rostul vietii nu-l vad. Traiesti ca sa ajungi in Rai...si pentru ce sa ajungi in Rai? Inexistenta exista peste tot... daca intrebi un copil ce ai in palma cand ti-e goala o sa-ti zica ca nu ai nimic(partial corect), deci Dumnezeu se afla peste tot adica ii inexistent.

| dini a răspuns:

Nu dumezeu a creat omul. omul la creat pe dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni dumnezeu exista deoarece la necazuri el va arata o cale iar toate accidentele si morti care au fost pana acum nu inseamna ca este vina lui dumnezeu, prin urmare fratilor! dumnezeu exista chiar daca vreti sa credeti sau nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca exista Dumnezeu nu am nici un dubiu in ce priveste acest lucru. zic asta din foarte multe rugaciuni ascultate si implinite si uitati-va si voi in jurul vostru. cerul, pamantul cine le-ar fi putut face daca nu intelepciunea lui Dumnezeu? nu stiti ca insushi Dumnezeu a spus ca intelepciunea celui mai mic de pe pamant este mai mica decat punctul slab al lui Dumnezeu? stiti vorba aia."crede si nu cerceta".omul trebuie sa-si recunoasca neputintza in fata Lui si sa nu se mai creada independent din moment ce omul nu este stapanul pamantului.si tocmai omul se tagaduieshte singur. daca nu ar crede in existentza lui Dumnezeu sau la vreun necaz de ce primul lucru pe care il face este ca apeleaza la El? tocmai pentru ca in adancul sufletului lui,, omul crede ca Dumnezeu exista dar se lasa dus de toate invataturile proorocilor mincinoshi de care insushi Iisus Hristos zice in Biblie.care incearca sa-l indeparteze pe om de Dumnezeu.nu v-ati pus niciodata intrebarea : DE CE TOATE "CURENTELE FILOZOFICE" neaga existentza lui Dumnezeu? .http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Curente_filozofice .AICI este LAITMOTIVUL: cei care au inventat aceste curente filozofice incearca sa induca omului in subconstientul lui IDEEA ca Dumnezeu nu ar exista.AICI ESTE CAPCANA UNDE MULTI NU SE PRIND.DE ACEEA SHI DIAVOLUL ARE ATAT DE MULTA PUTERE IN LUME FIINDCA INDUCE OAMENII IN EROARE soptindu-i la ureche ca Diavolul nu ar exista.tocmai.PT A IL PUTEA BIRUI PE OM IN LUPTA...==> IMAGINATI-VA DOAR: .OMUL sa zicem ca ar fi intr-o inkpere, APARENT SINGUR, si deodata o FORTA INVIZIBILA dar in acelasi timp FOARTE PUTERNICA il arunca de pereti si da cu omul de pamant...CONCLUZIA: OMUL NU stiE CU CINE SA SE LUPTE TOCMAI PT K NU VEDE Q CINE SA SE LUPTE.fiindca diavolul nu vine la om sa-i zica: Buna sunt satana stii ca eu nu te suport deloc fiindca esti dupa asemanarea chipului lui Dumnezeu care m-a arucat din frumusetzea cerului si vreau sa te distrug definitiv de pe fata pamantului! ATUNCI CINE S-AR MAI IMPOTRIVI DIAVOLULUI? ar zice Piei satana si i-ar declara razboi.nu.aici diavolul este expert in a imbraca forme mincinoase, el chiar i-a lumina binelui, Lucifer(aducatorul de lumina) /:) voi nu vedeti cata indraznire are in lupta si cata ura si perversitate? se mai si crede aducator de lumina cand el este plin de intuneric pana nu se mai poate. diavolul asta vrea sa ne orbeasca sufleteshte sa nu il putem vedea.tot ce ducem noi este o lupta duhovniceasca. dar multi sunt cei ce n-o inteleg, se raporteaza la viata de pe pamant crezand ca doar asta exista aici iar este o capcana a diavolului. te face sa crezi ca nu exista viata dupa moarte tocmai pentru a te scoate din start din lupta si sa castige el batalia.vegheatzi asupra gandurilor inimii voastre sa nu va inshele nici oamenii q invataturile lor mincinoase si nici diavolul care chiar ca ragneshte k un leu sa va inghita. exact cum zice Insushi IIsus.eu de ex.am observat ca atunci cand ma impotrivesc lui, mai tare ma ataca.ba prin colegi de scoala prieteni f buni amici, vrea sa ma prinda undeva, un cuvant greshit, o fapta mica la inceput ca asa vrea el sa PARA CA SA FACI ACEL RAU ca apoi dupa ce l-ai facut sa te bage direct in deznadejde si sa zici"Din cauza pacatului meu mare nu ma va mai ierta Dumnezeu! dar nu e asa Dumnezeu te iarta daca intr-adevar te caiesti de lucrul rau facut si daca II promitzi ca nu il vei mai face. Dumnezeu nu este un tiran. el fiind Tatal nostru ne vrea binele.ganditzi-va si voi .care Tata adevarat si-ar parasii copilul? El Insushi si-a dat SINGURUL FIU AL LUI PT VOI, DIN IUBIRE PT VOI, A AVUT DE ALES DINTRE EL SHI NOI SHI NE-A ALES PE NOI! si noi nu meritam asta, noi niste pacatosi! SHI-A DAT FIUL NEPTRIHANIT, FARA PACATE, PT A PLATI PT PACATELE NOASTRE!, noi niste pacatosi.am o intrebare da sa ziceti serios.

CARE DIN VOI DACA ATZI FI TATA/MAMA SHI-AR DA FIUL PE CRUCE SA MOARA PT CEI CE L-AU BATJOCORIT SHI BATUT PANA LA INCONstiENTA? daca nu NUMAI O DRAGOSTE IMENSA PT OAMENI?

REFLECTATZI SINCER SHI NU MAI GANDITZI DUPA LOGICA.fiindca logica ne omoara.Insushi IIsus zice ceva de genul "le-au orbit ochi, si le-au impietrit inimile, sa nu vada cu ochii si sa nu INTELEAGA CU INIMILE? ___ DECI VEDETI? aici este CHEIA: DACA AR FI TREBUIT SA GANDEASCA LOGIC AR FI ZIS IISUS"MINTEA" de aceea saracul tot repeta pentru surdul cu urechi care nu vrea sa auda SA VA VEGHEATI INIMILE! de logica = invatatura proorocilor mincinoshi. un exemplu.http://ro.wikipedia.org/wiki/Ra%C5%A3ionalism Raţionalismul sau mişcarea raţionalistă este o doctrină filozofică care afirmă că adevărul trebuie să fie determinat în virtutea forţei raţiunii şi nu pe baza credinţei sau a dogmelor religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu este nimic mai sarac decat capul care face filosofie despre Dumnezeu, fara Dumnezeu" – Sf. Ioan Scararul