| Rapperasu a întrebat:

Cine si-a dat seama ca Dumnezeu nu exista?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Soimos.

| MMihai a răspuns:

Nu ai nici o dovadă să afirmi că Dumnezeu nu există, cu totul.

De la imagini eronate despre Dumnezeu, ai ajuns la concluzia că nu există, nici un fel de Dumnezeu.

Poate există, dar nu se implică în treburi mărunte.

Poate în secunda asta Dumnezeu, este situat fizic pe o planetă aflată la câteva milioane de ani lumină și are treabă acolo, ( pe o planeta aflată la câteva milioane de ani lumină.)

| Holocaust a răspuns:

Sunt câţiva.

| ROB3RT89 a răspuns:

O intrebare care este pur si simplu fara un raspuns clar si la obiect! Cine si-a dat seama? Atei, doar nu s-au nascut, si pana la urma nu s-a intors nimeni din morti sa povesteca ce este dupa moarte!

| carminaburana43 a răspuns:

Numai cine moare si se intoarce de dincolo si spune ca nu e nimic dincolo poate afirma asa ceva.

| NuImiPunNume a răspuns:

Ce intrebare PROSTEASCAAA, cum sa nu existe Dumnezeu! Doamne Ferestema, cum sa intrebi asa ceva. adica no-i fi eu o persoana care merge des la biserica, dar totusi DUMNEZEU EXISTA., ce daca nu il putem vedea asta inseamna ca nu exista. paii normal ca nu-l putem vedea doar este un DUH! Deci te rog frumos data viitoare. Pune intrebari cu cap!(*fara suparare)straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Dar de ce nu exista si aia 2000 de zei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Ce raspuns PROSTESCCC, cum să existe Dumnezeu? Să mă feresc, cum să răspunzi aşa ceva. cu toate că eu cred orbeşte în dumnezeu şi nici la biserică nu merg prea des, pot afirma şi că DUMNEZEU NU EXISTĂ., ce dacă nu îl putem vedea, asta înseamnă că nu există. păii normal că nu îl putem vedea că doar este un DUH, adică o fantomă, adică UN PERSONAJ DE DESENE ANIMATE, inexistent! Deci te rog frumos data viitoare. dă răspunsuri cu cap!(*cu supărare)big grin

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu crezi in dumnezeu treaba ta.dar oamenii Normalii cred si da chisr exista dar fiecare cu ce crede el!straight face

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde vrei sa stiu. Dumnezeu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

De unde sti ca exista?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ceva ce nu treuie sa stii, trebuie doar sa crezii. eu am patit o dramada de ''minuni'' ca sa le spun asa si nnu suport oameni astia care nu cred!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Daca nea ion este hindus si lui i se intampla minuni e real zeul lui?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu zeii astia nushh ce sa pun nu cred ca fiecare om are zeul lui propriu (sau la ce te-ai referit). oamneii patesc si lucruri rele ca sa invete din greseli, Dumezeu ii ajuta doar pe cei care intr-adevar cred si merita sa fie ajutati si sa aiba mult noroc in viata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

De unde sti ca al tau e mai real?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar eu nu am Dumnezeul meu propriulaughing, toti oamnenii au acelasi Dumnezeu care ne ajuta la bine si la rau!
Am o intrebare pentru tine. daca nu te superi. Cati ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

22, parca afirmai ca cam fiecare are zeul lui in fine acum vad ca te-ai rasgandit e doar unul de unde sti ca asta e real?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus, nu trebuie sa stii, trebuie sa crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Da de ce trebuie sa cred in zeul tau din moment ce zeul tau e asa ireal ca restul?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu e zeul meu e zeul tuturor oamenilor de pe aceasta planeta nuta Terra (daca ai auzit de ea), ma moima tu esti satanist sau secta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Deci zeul tau asta al evreilor e zeul si a negrilor si a galbenilor, albilor apropo negri cum o aparut ai vazut evrei negri? nu fac parte dintr_o secta http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze m-am exprimat gresit., ma refeream ca Dumnezeu este zeul a tuturor crestinilor si evreilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Negri a cui zeu sunt?

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu stiu. nu sunt nici chiar profesoara de religie. adica eu ma duc la biserica cam o data pe an. la Paste. de unde vrei sa stiu eu atatea. inereseazate de ceva carte uita-te pe net. ca ai de unde sa te documentezi. o. pa.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Vezi ca nu fac parte dintr-o secta satanista ok pa

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu cam asa se numesc cei care NU cred in DUMNEZEU!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Normalul e relativ, nimeni nu poate determina ce e normal pentru alţii. Iar dacă tu crezi orbeşte nu prea dai dovadă de inteligenţă...

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing), esti bun cica eu nu dau dovada de inteligenta, hai mai lasati-ma ca nu va mai raspund la nimic!laughing

| NuImiPunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)eu nu dau dovada de inteligenta ok, cum crezi, decat sa imi bat capuu cu voi mai bine va las in pace, sa nu credeti. dar toti care nu cred in Dumnezeu li se cam spun satanististraight faceok bye!

| EuBaiat a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Deci draga, eu unul cred in Dumnezeu, pentru ca imi place sa o fac. Se numeste optimism. Imi place sa cred ca dupa viata asta exista o alta. Dar sunt si realistic. Nu dai nici un argument legat de Dumnezeu, doar spui atat "EXISTA". Cei care nu cred nu se numesc sananisti, se numesc atei. Raspundemi te rog la ceva, oamenii care sunt nascuti in Arabia si sunt musulmani ei vor ajunge in iad pentru ca nu cred in Dumnezeu? NU. Nu e vina lor ca s-au nascut acolo. Daca nu crezi, nu inseamna ca nu poti ajunge in Rai. Sunt muuuuuulte intrebari care nu au logica in legatura cu Dumnezeu. Oamenii negrii de unde vin? Daca zici tu ca cine merita sanatate si restul DE CE CEI DIN AFRICA NU AU UNDE SA STEA SAU SA MANANCE? De ce in Romania se intampla ce e?! De ce sunt atatea suflete care nu au o locuinta si sunt vinovate? De ce? DA, nu dai dovada de inteligenta. Noi ne batem capul cu tine, nu tu cu noi. Cred in Dumnezeu, sper sa fie ceva dupa moarte, dar sper sa fie si o scuza buna pentru cea ce se intampla aici. Incearca sa imi raspunzi la ce am zis happy. Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Atei, nu satanisti. Eşti praf! Îmi pare rău că te-am băgat în seamă. Nu meritai, nu am cu cine discuta.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu exista, doar ca e interpretat in diferite feluri in diverse religii.
Cat despre Biblie, Vechiul Testament a avut intr-adevar tangente cu (virgula) cultul egiptean (spre exemplu, psalmii lui David). In orice caz, in Letvicul sunt prezentate mai mult reguli de organizare potrivita pentru vremea aceea,, care desigur ca nu numai poporul evreu le cunostea. Firul narativ este totusi diferit, iar daca citesti cat de cat o sa-ti dai seama ca in carte sunt prezentate date geografice consistente si de asemenea numele mai multor civilizatii stravechi. Nu-mi spune mie ca egiptenii aveau Chivotul Legii laughing. In plus, Noul Testament nu se compara.
Eu am ales ortodoxismul pentru ca o consider o religie care in profunzime este logica de fapt si sunt multumita de starea de spirit care mi-o confera.
Credinta este spre binele tau, iar daca tu esti prea orgolios ca sa-ti dai seama si o iei ca pe o corvoada, o manipulare a societatii, atunci argumentele tale nu sunt altceva decat cateva frunze din acelasi copac fara radacina.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru EuBaiat):

RASPUNSURI:
1.Oamenii vor fi judecati atunci in functie de respectarea religiei lor.
2.Fii lui Noe se chemau Ham, Sem si Lafet. Vezi legatura dintre numele lor si originile civilizatiilor? (spre exemplu, ca tot am adus vorba de egipteni, ei sunt de origina hamito-semita). Oricum, culoarea pielii este ereditara, in functie de conditiile in care au trait stramosii indivizilor (exact ca si culoarea ochilor, este o ipoteza in legatura cu faptul ca acesta depinde de masura in care stramosii au fost expusi la soare si de genele lor, daca caracterele sunt recesive sau dominante)
3. Nu ai auzit de pilda bogatului si a saracaului Lazar? Din contra, daca Dumnezeu nu ar exista lumea aceasta mi s-ar parea lipsita de orice sens.
Nu vreau sa fac pe avocata aici, dar aceste lucruri se pot afla pe baza studiilor riguroase despre ceea ce vrei sa cunosti. Este ca demonstratia unei teoreme, nu te axezi doar pe presupunerea falsei ipoteze.

| deyule794 a răspuns:

Pai, cu siguranta nu eu, si cu siguranta iti vei da si tu seama ca exista, mai devreme sau mai tarziu. Toate cele bune!

| sigfreud a răspuns:

Nu este o intrebare proasta, doar s-a exprimat gresit. Trebuia sa intrebe cine nu crede ca exista si poate n-ar fi fost asaltat asa. A spus Mihaida mai jos ca nu sunt dovezi ca acesta n-ar exista. Spunand asta trebuia sa adauge ca de asemenea nu sunt dovezi nici ca ar exista, cel putin nu dovezi clare. Exista biblia dar nu vom stii niciodata sigur daca este adevarat si ce scrie acolo. In schimb as putea sa te contrazic pe tine ca nu esti sigur ca exista sau nu. O sa-ti spun si de ce si o sa-ti para o prostie dar simplul fapt ca ai scris Dumnezeu cu "d" mare ma face sa cred ca eziti si inca esti confuz. Daca n-ai ezita, de ce i-ai mai acorda respectul cuvenit in scriere? si nu-mi spune ca ai scris in graba sau ca nu ai acordat atentie pentru ca nici nu trebuia sa o faci. In general oamenii care nu cred el, cand il folosesc in contexte de genu il scriu cu litera mica sau il trec ironic intre ghilimele. Sper sa-ti gasesti raspunsurile legat de subiectul asta. Mult noroc si multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand privesc lumea din jurul meu, cand vad ca ma ignora eu incerc sa-l sun dar nu-i gasesc nr in pagini auri, cand vad ca biblia e o carte de copii mici fara nici un adevar istoric doar copi din egipt plagiat evreiesc

| Clarissaaz a răspuns:

Nu mai pune intrebari asa prostesti

| raluca1601 a răspuns:

Eu una cred ca Dumnezeu exista si mi-a aratat El asta, in nenumarate feluri. Aproape de fiecare data, cel putin in ultimul timp, de fiecare data cand l-am rugat sa ma ajute cu ceva, a facut-O(chiar si at. cand era totul pierdut). Si crede-ma...nu sunt eu cea mai mare credincioasa si pocaita nici atat! Dar chiar cred ca Dumnezeu exista!

| Rapperasu explică (pentru raluca1601):

Teai rugat sa-ti dea un tank de bani si ti-a dat

| pyr a răspuns:

Daca sapi destul in acest articol vei gasi un raspuns:
http://plato.stanford.edu/entries/hume-religion/