| Creionash a întrebat:

Dati-mi si mie cate un exemplu de analiza al unui cuvant(subst, verb, pron pers, adj) pentru cls a 5 a. cat mai repede pls!

Răspuns Câştigător
| 11vladutz90 a răspuns:

Pai...
1. Substantiv...
Ex: Soarele a rasarit mai devreme azi.
Soarele - substantiv comun, numar singular, gen masculin, persoana a 3-a, caz nominativ, articulat cu articolul hotarat "le", functia sintactica de sibiect.
2. Verb (depinde...personal sau nepersonal)
Ex: MErg la magazin.
merg - verb predicativ (nu stiu daca ai invatat), mod indicativ, timp prezent, diateza nu ai invatat
3. Pronume personal
Ex: Vorbesc cu el numai azi.
cu el (intotdauna iei si prepozitia) - pronume personal, numar singular, persoana a 3-a, prcedat de prepozitia simpla "cu", caz Acuzativ (prepozitia indica acest caz), functia sintactica "Complement indirect"
5. Adjectiv
Ex: MAria s-a imbracat frumos azi.
Frumos - adjectiv propriu-zis, varabil cu 4 forme, grad pozitiv, functia sintactica "complement circumstantial de mod"

2 răspunsuri:
| crissmay a răspuns:

Subst.=subst comun sau propriu,nr.,genul,cazul,functis sintactica(f.s.)
pron. pers.=pronume personl,nr.,persoana,gen,caz, f.s.
adj=adjectiv, nr.,(nu pre stiu)
verb=verb, mod, timp, persoana, numar

| Creionash explică:

Va multumesc amandurora (best flower si madalin 96) dar madailin, m-ai ajutat mai mult.maine am teza si am ramas putin in urma cu ele...big grin multumesc!