| Dalmore a întrebat:

De ce au moldovenii locuri bugetate la facultățile din Romania?

52 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Acum esti rea si cu moldovenii :'(?

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Moldoveni, țigani și psihopați.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Dar sunt si ei tot oameni, la fel ca tine sad!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Dalmore):

Intreaga Romanie este in suferinta si ti-ai gasit tu, domniță ignorantă, sa te iei de moldoveni. Sunt si tigani acolo fireste, dar restul sunt la fel de romani ca si tine. Eu acum ma aflu in strainatate si am observat cat de uniti sunt polonezii in alte tari. Intotdeauna se ajuta, se apara intre ei si se acopera unii pe altii, asta i-a facut sa fie o natie nationalista si puternica. Daca ar fi si Romanii la fel ca ei am fi mult mai puternici, in schimb ii numim tarani prosti pe romanii care traiesc in Moldova. Asta nu te face nici pe tine cu nimic diferita fata de ei.

| RAY a răspuns:

Pentru ca sunt moldoveni simplu, au drepturi speciale

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Păi și ce? Le-am zis eu să nu mai fie?

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu e corect ca uni sa aiba drepturi speciale

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Ii discriminezi atat direct cat si indirect sad!

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Nu-mi pasa. Nu am zis nimic despre ei. Am pus o întrebare despre facultăți. Răspunde sau fă-ți vânt de aici, fulgulețule. Du-te topește niște lacrimi pe la alte mese.

| Dalmore explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Polonezii sunt vai de morții lor laughing. Ți-ai găsit exemplu să-mi dai. N-am zis nimic despre moldoveni. "Țăran
i proști" tu ai zis-o, nu eu. Daca așa te simți, e problema ta, nu-mi pune vorbe-n gură. Eu am pus o întrebare despre FACULTĂȚI. Du-te și plânge-te de ce neam prost ai în altă parte.

| RoCkKiD a răspuns:

Sunt etnici romani din Moldova care dupa terminarea facultatii raman sa lucreze aici deci statul roman castiga o data prin productivitate de care dau ei dovada dupa termianrea studiilor precum si de legaturi mai stranse cu o tara vecina care este foarte instabila din cauza faptului ca URSS-ul a incercat sa o faca o mini colinie ruseasca.

Si nu doar romanii de peste prut beneficiaza de drepturi speciale, e valabil si pentru cei din serbia sau ucraina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exact. nu te mai stresa man rasistii vor muri si ei si daca exista dumnezeu rai si iad vor avea o soarta urata.si daca nu exista dumnezeu tot vor ajunge rau in mormant nu vor mai putea fi rasisti
Vor fi mancati de viermi

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

De ce ma tratezi asa, cu ce ti-am gresit sad?

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt de parere ca unii pot avea drepturi speciale daca le *merita*. Din cate stiu intr-adevar moldovenii nu au facut ceva incat sa merite drepturi speciale. Totusi despre ce este vorba aici? Eu din cate stiu, studentii din toata tara cu cele mai mari medii la bac (si liceu?) au asigurate locuri "la stat" la facultatile unde aleg sa mearga, asta insemnand ca nu platesc taxa anuala a specializarii. Asta se aplica in toata tara, n-am auzit niciodata de cineva anume sa fie favorizat cu asta.

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dar romani au aceste drepturi speciale in moldova?

| gratargratar a răspuns:

Pentru ca sunt si ei romani, iar in Romania procesul educational este mult mai dezvoltat decat in Moldova.

Toate guvernele practica acest sistem pentru tarile unde au minoritati importante. Este un mijloc de pastrare a identitatii nationale si de recunoastere etnica.

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Nu-mi plac oamenii care insistă să facă lucruri la care nu se pricep. Cum ar fi trolling-ul sad

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Trolling? Eu te intreb de ce ii discriminezi pe restul si tu doar cu atat sti sa imi raspunzi? Uite ce ne-a spus Iisus :

,, 34. Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.''

Tu de ce nu faci asta?

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Unde am discriminat? Am pus o întrebare legată de locurile speciale pentru moldoveni din facultăți. Răspunde sau cară-te.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Aici ai discriminat :,, Moldoveni, țigani și psihopați.''

,, Am pus o întrebare legată de locurile speciale pentru moldoveni din facultăți. Răspunde sau cară-te.'' -> Si daca nu ce faci, plangi :'(?

| Dalmore explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Avem locuri speciale pentru moldoveni. La unele facultăți media de intrare pentru moldoveni e mai mica decât la români ( adică la români ultimele medii sunt 9 și la moldoveni 6), la altele nici nu dau admitere etc happy + burse pe nimic

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Wow, era o glumă. Și chiar de nu ar fi fost, am dreptul sa am păreri proaste despre orice. In special despre țigani. Tu știi măcar ce înseamnă să discriminezi? A, stai, uitasem că ești de la poliția gândirii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Ba, aici chiar ai dreptate, sunt de la politia gandirii si am venit sa te arestez pentru asemenea ganduri neomenesti!

laughing

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Nu sad. Râd pentru că am motiv să te raportez.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Incearca, chiar te rog!

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Buna intrebare

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Esti foarte amuzanta draga, serios laughing!

| Dalmore explică (pentru Celcestietot):

Știu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Pai nu uita ce au facut polonezii in 1944! https://en.wikipedia.org/wiki/Warsaw_Uprising Noi ce am facut? Ne-am tradat aliatii cand rusii erau calare pe noi oricum. Asta e marea diferenta. Noi sintem un neam de tradatori, iar polonezii totusi au niste valori pe care le respecta. https://en.wikipedia.org/wiki/No._303_Squadron_RAF

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca tot am postat, sa raspund la intrebare. Pentru ca Basarabia e Romania, de aia. Daca nu am fost in stare sa ne unim cand se putea, macar cu atit sa ii ajutam si pe ei.