| Dalmore a întrebat:

De ce au moldovenii locuri bugetate la facultățile din Romania?

52 răspunsuri:
| GicaGigekGica a răspuns:

Moldoveni=oameni daca nu stiai...

| AC4S4 a răspuns:

"Sunt la fel de romani ca noi" - Vad multa lume care a adus acest argument.
Foarte bine, atunci de ce nu "se lupta" pentru aceleasi locuri ca noi? Mai si primesc burse pentru ca sunt moldoveni.
Am dat de moldoveni in mai multe institutii educationale. Lipseau foarte mult, nu erau cu invatatul... dar primeau bani in continuare, loc la camin, cumva treceau mereu. Pentru ca sunt moldoveni. Nu mi se pare corect ca un roman sa invete pentru admitere mult, sa invete mult in timpul liceului/facultatii, iar un moldovean pur si simplu sa intre doar pentru ca e moldovean.

Cred ca e de multa vreme aceasta reglementare in sistemul educational. Daca si-ar asuma vreun politician/partid sa renunte la locurile pentru moldoveni, rromi ar avea sprijinul meu.

Pe TPU era o intrebare. Credea un rrom ca va primi doua puncte din oficiu pentru ca e rrom. E de ras, dar cine stie... in viitor.

| TheGentleman a răspuns:

Extraordinar ce dileme ai tu la 23 de ani rolling on the floor

Cum de nu te preocupă de ce Președinții (inclusiv Barack Obama) primesc locuință de la stat și protecție după încetarea mandatului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Mai adaugă și că etnicii români și țiganii nici măcar nu intră în procedura de reclasificare
Mai nou și cei ce au terminat în mediul rural liceullaughing

| Jus7t a răspuns:

Ca să îi atragă pe ei aici laughing
CollegeBait.

| Dalmore explică (pentru anonim_4396):

Ăștia abia înțeleg o întrebare simplă, nu-i iau cu din astea complicate că le dă blue screen.

| cosmin1324 a răspuns:

Au locuri pentru ca vor sa invete aici asa cum romanii merg in alte tari sa invete la facultate, locurile bugetate sunt foarte putine pentru ei, eu sunt la automatica si calculatoare in Cluj si au fost 2 locuri bugetate pentru cei din Republica Moldova, eu am stat pe perioada admiterii la camin cu un candidat din Republica Moldova si a intrat la facultate cu 9.05 sau ceva de genul( examenul nu e usor deloc, e mai greu ca la Bucuresti), deci intra la buget lejer si fara acele locuri daca s-ar fi luat strict dupa concurs si nu dupa nationalitate deci nu vad de ce nu ar trebui sa fie aici. Elevi din Republica Moldova primesc o bursa de 300 de lei pe luna, dar nu au drept la alte burse(merit, performanta, sociala) deci gandeste-te sa traiesti cu 300 de lei pe luna 4 ani cat timp caminul e 155 in Cluj-Napoca, ei nu se pot descurca fara banii parintilor asa aici vin doar cei mai bine pregatiti elevi de acolo care stiu ce vor si aduce un bine tarii, cat timp ei pot primi cetatenia ca sa mearga mai usor in UE, o relatie win-win dupa parerea mea.

| Dalmore explică (pentru TheGentleman):

Extraordinar ce probleme ai tu in viața rolling on the floor că cineva de 23 de ani pune întrebări la care nu știi să răspunzi. Puteam să am și 40, tot nu vad rostul comentariului tău legat de vârstă. Sau voiai să-mi arăți ca, deși ești moldovean, ești capabil sa faci calcule simple? big grin

Am pus o întrebare despre FACULTATE. Orice decizie se ia cu un SCOP. Pun pariu că nu ai trecut prin sistem și nici nu stii la ce mă refer rolling on the floor. Nu am zis absolut nimic despre moldoveni, dar comentariile de la postarea asta mi-au demonstrat că sunteți o adunătură de analfabeți de rasa inferioara. Țiganii mi se par olimpici pe lângă voi acum.

| Dalmore explică (pentru GicaGigekGica):

Ce legătură are răspunsul tău cu întrebarea mea?

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, si care-i problema, sunt foarte putine locuri(la UTCN au fost 40 de locuri pentru cei din mediul rural si vreo 3-4 pentru etnie rroma pe toata UNIVERSITATEA cat timp au fost vreo 3000 de locuri bugetate pentru cei care vroiau sa intre pe locurile normale si intra doar cei mai buni de acolo, ei nu pot concura pentru locurile normale (concureaza doar intre ei), in plus locurile astea sunt ADAUGATE de catre stat, nu se fura din locurile normale de buget ca sa te plangi ca iti fura locul de la buget sau ceva. Mie mi se pare o initiativa buna sa introduca si pe cei cu venituri mai modeste la facultate pentru ca ei nu au conditiile din mediul urban, nu au bani de meditatii pentru admitere, unii sunt pusi la munca ca sa supravietuiasca (Romania 2019) si asa au si ei o sansa in viata.Totusi, nu as fi nici eu de acord daca s-ar apuca sa taie din locurile de buget pentru ca sa bage locuri speciale si sa scoata pe unul cu medie mare, dar daca locurile astea sunt adaugate atunci de ce nu?

| Dalmore explică (pentru cosmin1324):

Unde am zis eu că ar fi o problema? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cosmin1324):

'' in plus locurile astea sunt ADAUGATE de catre stat, nu se fura din locurile normale de buget ca sa te plangi ca iti fura locul de la buget sau ceva''
n-are nicio logică, dacă locurile alea rămân libere le sunt redistribuite românilor, ce înțelegi tu prin locuri 'create'? creează cineva bani și li-i dă lor sau ce dracu e în mintea ta?
ba pot concura și pe locurile normale în funcție de universitate, ține de autonomia universitară. La nivelul Universității din București anul ăsta nici nu i-a mai pus să dea admitere, au intrat pe baza unui concurs de dosare la orice facultate.
iar cei din mediul rural, rromii și etnicii care au absolvit un liceu din România concurează unde vor ei

| cosmin1324 a răspuns (pentru Dalmore):

Pai n-am zis ca ai fi avut vreo problema, eu ti-am raspuns la intrebare in primul comment, al doilea era pentru altcineva care nu era de acord cu locurile alea speciale.

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine frate crezi ce vrei, eu nu am nevoie sa ma milogesc pentru doua locuri de buget la facultatea mea dar chestia e ca cei din mediur rural nu pot concura unde au chef, intra pe locurile de rural bine, daca nu trebuie sa plateasca inca odata taxa de inscriere daca vrea pe locuri normale. Am un prieten din mediul rural si stiu ce vorbesc. Nu stiu ce aveti voi la Bucuresti si nici nu ma intereseaza dar la Cluj asa e.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Dalmore):

Ti-am zis ca si moldovenii sunt oameni

| Dalmore explică (pentru GicaGigekGica):

Și unde mm am zis că nu sunt? laughing

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca se duc prea multi romani in Moldova.

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Ce sa cauti in saracia aia

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru RAY):

Saracia aia este pamant romanesc dar in fine momentan Romania este separata de Basarabia. Eu sunt convins ca daca ar veni un nationalist adevarat la putere care sa zdrobeasca coruptii, ar cauta sa recupereze teritoriile Romaniei Mari (Basarabia, Cadrilaterul etc).

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Pamantul romanesc se numeste Romania atat, multi din aia vor doar sa plece in UE atat

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru RAY):

Si Moldova a fost parte din Romania, vorbesc o combinatie de romana si rusa iar drapelul lor are exact aceleasi culori si ordine precum al nostru. Dar in fine nu stiu de ce iti zic tie asta pentru ca stiu ca in afara de limba n-ai nicio treaba cu Romania.

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Pai e si normal sa fie locuri si pentru moldoveni pentru ca au facut multa scoala, Romania si Moldova au aceeasi limba oficiala. Si fac in Romania facultate pentru ca nu prea au ce sa faca in Moldova. Pamantul nu e doar a nostru, ci este a lui toata lumea. Toti suntem diferiti dar e bine ca avem dreptul sa merem oriunde daca ne luptam si sa facem ce vrem.