| anonim_4396 a întrebat:

De ce la munte cade zapada si de ex la noi nu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Temperatura pe Pamant scade spre poli (nord si sud), precum si spre inaltime de la nivelul marii.
Explicatia este simpla: razele Sarelui incalzesc mai tare Pamantul unde bat perpendicular (zona ecuatoriala) si mai putin la poli, unde bat razant.
Atmosfera deasupra marilor este mai groasa in zonele de relief mai joase si tot mai subtire cum urcam relieful.
Atmosfera este un izolator pentru temperatura de la sol. Din acest motiv, solul incalzit de razele Soarelui se raceste mai putin la nivelul marii si mai tare la inaltimea muntilor si straturile superioare ale atmosferei.

6 răspunsuri:
| trapbest091 a răspuns:

Pls help

| trapbest091 a răspuns:

Am nev dr ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca la fiecare 1000m urcati temperatura scade cu 6 grade Celsius.

| IonutR1 a răspuns:

E mai frig.

| ACTH a răspuns:

Totul se datoreaza datorita climei.
Este mult mai frig la munte, iar de aceea se poate depune stratul de zapada consistent.

| litere123 a răspuns:

Depinde de zona în care te afli și de climă. Dacă te afli în zona de câmpie, din S României, sau din zona de N a României, clima României este asemănătoare.In zona munților, temperaturile sunt excesiv de scăzute, iar clima destul de variată.
Dacă ai vizita Brașov, Bușteni, într-o zi noroasă, ai observa că în vârful munților se produce un "abur", nor întunecat.Astfel de lucruri nu poți vedea în zonele nepătrunse de munți.