| J7anine a întrebat:

De la ce vine expresia: a da sfoara in tara?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Expresia corecta este "a da SFARA in tara", sfara fiind un fum gros. Cel mai probabil expresia vine de la una din cele mai vechi metode de transmitere a mesajelor de pericol: se stabileau puncte de straja in special pe anumite inaltimi, iar cand aparea un pericol primul care il sesiza aprindea focul de avertizare. Punctele de straja din vecinatate vedeau fumul si aprindeau la randul lor focul, pentru a fi vazut de ceilalti si asa mai departe. In scurt timp fumul (sfara) putea fi vazut astfel din orice loc al tarii, atat populatia cat si conducatorii fiind instiintati foarte rapid asupra pericolului.

5 răspunsuri:
| ICanLoveYou a răspuns:

Adica sa iti spuna cineva ceva si tu sa spui la toata lumea, de la asta vine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A spune ceva la toata lumea.

mira
| mira a răspuns:

Primul raspuns este corect.As adaug doar faptul ca "sfara" era un manunchi de canepa sau alt material textil care se muia in grasime de porc si de aprindea formand un fum de durata. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal este a da sfara in tara.vezi primul raspuns{al lui regis}subscriu.

| Foxiy_Roxy_1972 a răspuns:

A da de veste tongue