| Ady321 a întrebat:

De unde izvoraste si unde se varsa raul Mures? Please, raspuns rapid, FUNDA. :X

Răspuns Câştigător
| goshty a răspuns:

Mureșul (în latină Maris, în maghiară Maros, în germană Mieresch) este un râu, care curge în România și Ungaria, în lungime de 761 km și se varsă în Tisa. Mureșul izvorăște din Munții Hășmașu Mare, străbate Depresiunea Gurghiului și defileul Toplița - Deda, traversează Transilvania separând Podișul Târnavelor de Câmpia Transilvaniei, străbate culoarul Alba-Iulia - Turda, în Carpații Occidentali separă Munții Apuseni de Munții Poiana Ruscă, străbate Dealurile de Vest, Câmpia de Vest trecând prin municipiul Arad în Ungaria, unde se varsă în râul Tisa. Pentru 22, 3 km râul marchează frontiera româno-ungară.

1 răspuns:
| kzn00b a răspuns:

Izvoraste din Masivul Hasmasu Mare si se varsă în râul Tisa. Funda?