| florin75 a întrebat:

Din ce este compus magnetul, elementele chimice?

4 răspunsuri:
| matrixismyname a răspuns:

Eu zic ca e adus de extraterestrii... un fel de kryptonita.

(acum fara gluma, metale)

| DarkTemptation a răspuns:

Majoritatea magnetzilor sunt compushi din: ferita (ex: ZnFe2O4, BaFe12O19 s.a.) si magnetita (formula: Fe3O4)

| suntpeval a răspuns:

Vb. lui matrixismyname... metale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta o sa inveti la fizica. Materialele sint compuse din atomi, care la rindul lor sint formati din nucleu si electroni. Miscarea de spin a electronului, produce magnetismul. Deoarece miscarea este aleatorie, materialul respectiv nu manifesta efectul de magnetism. Simpla actiune a unui cimp magnetic foarte puternic asupra materialului, duce la alinierea cimpurilor magnetice ale electronilor si materialul manifesta efectul de magnetism. Daca vrei sa testezi asta, poti tine o surubelnita pe un magnet si dupa un timp, surubelnita va deveni si ea magnetica. Cu cit o tii mai mult, cu atit magnetismul ei va fi mai puternic. Daca o supui unui cimp magnetic foarte intens, va capata proprietati magnetice intr-un timp mai scurt. Sper ca am reusit sa fiu destul de explicit.