| Biancaelly123 a întrebat:

Este cineva la Facultatea de Asistență Socială? Ce părere aveți despre această facultate?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Îți recomand universitatea adventus de la Cernica (București):
https://uadventus.ro/academic/asistenta-sociala/

| mudokins78 a răspuns:

Ocupaţiile de sociolog şi de asistent social sunt foarte căutate pe piaţa muncii atât în România, cât şi în străinătate. Absolvenţii facultăţii noastre se pot integra cu uşurinţă în domenii variate ca urmare a specializărilor şi practicii de specialitate din timpul facultăţii, dar şi a curriculei universitare care pune accentul pe dobândirea de capacităţi şi abilităţi profesionale. Sociologii şi asistenţii sociali pot profesa în instituţii private, publice şi în organizaţii non-guvernamentale, în următoarele domenii:

Asistenţă socială:

Activităţi de tip consiliere şi protecţie a victimelor
Administraţie publică (Direcţii de Asistenţă Socială şi Servicii specializate, Şcoli, Spitale, Penitenciare, Ministere etc.)
Asistenţa grupurilor în risc
Asistenţă şi consiliere şcolară
Consiliere psiho-socială
Consilierea victimelor
Departamente de resurse umane
Instituţii centrate pe management de proiecte
Instituţii de stat cu departamente de politici sociale
Organizaţii cu programe de dezvoltare comunitară
Organizaţii neguvernamentale cu profil social
Politici sociale
Probaţiune
Programe sociale şi socio-medicale
Protecţia familiei şi copilului
Supervizare în asistenţă socială.
Dar nu uita! Pentru genul asta de facultate, trebuie sa ai si un pic de vocatie!
Succes!

| christine99 a răspuns:

Buna pentru neveste laughing