| Timbus_David_1990 a întrebat:

Este pleonasm daca spui "ma ofer voluntar"?
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

NU
nu stiu gramatica, dar ce intrebi tu e absurd, pentru ca NU vad nici o formulare alternativa, adica, cum ai putea formula altfel propozitia si totusi sa aiba un inteles?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred! Ofer voluntar ceva este de buna voie, dar sunt obligat sa ofer ceva in schimb nu mai este de buna voie. Sau mai simplu: a da nu este sinonim cu voluntar.

| Raven a răspuns:

Dacă te gândești că voluntar, în dicționar, are (printre altele) următorul sens: "Persoană care se oferă să facă un serviciu de bunăvoie și dezinteresat", atunci da, caz în care mai bine spui "mă înscriu voluntar". Dar nu e un pleonasm atât de evident ca aversă de ploaie, scurtă alocuțiune, coboară jos, urcă sus și celelalte.
http://dexonline.ro/definitie/voluntar

| Rd79 a răspuns:

Normal ca nu, pentru ca poti sa te oferi sa faci un job, task, etc. pe bani.