| Xulescu006 a întrebat:

Expresia distantei focale(formula)?

2 răspunsuri:
| ABcd12390 a răspuns:

Poti afla distanta focala folosind prima formula a lentilelor, si anume: 1/x2 - 1/x1 = 1/f (/=linia de fractie, x1=distanta de la obiect la lentila, x2=distanta de la imagine la lentila, iar f=distanta focala a lentilei)

| Xulescu006 explică:

Deci, formula punctelor conjugate este expresia distantei focale? intreb fiindca am avut test, iar profa a spus ca este o singura expresie a distantei focale, dar mai exista formule, cea cu razele si cu indicele de refeactie, formula lentilelor lipite. sad