| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut un proiect la fizica : Determinarea distantei focale a unei lentile convergente (metoda Bessel). Din ce material este ecranul? Cum as putea sa il realizez?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invatand la scoala

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Salontanul):

Ca sa faci un ecran pentru determinarea distantei focale nu trebuie sa inveti. Daca nu ai inteles intrebarea trebuie sa-l realizez practic nu sa-l desenez.

| Salontanul a răspuns (pentru PinkPanther001):

Poate n-ai inteles dar pe acest site sunt interzise temele scolare indiferent ca sunt practice sau teoretice. Prin crearea contului ai incheiat un contract cu site-ul si trebuie sa-l respecti dar asa sunt romanii: nu respecta nimic si se mira de ce nu-i respecta altii.
"Fiindca aceste aspecte nu sunt mereu intelese la fel de toata lumea, iata ce nu se permite pe TPU.ro:
- la nivelul postarilor, se considera ca nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbala si amenintarile de orice fel;
- manifestari ale intolerantei fata de orice etnie si fata de optiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecaruia; instigarea la ura si intoleranta;
- spam/publicitate nesolicitata;
- rezolvarea de teme scolare prin intermediul postarilor pe TPU;
- postarile triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postarile care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postarile care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postarile care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse.
- postarea de linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
- hartuirea utilizatorilor;
- abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta functie de pe site);
- asumarea identitatii altor utilizatori sau crearea de clone;
- hacking
In cazul intrebarilor din sectiunea Cauze Nobile, TPU.ro isi rezerva dreptul de a sterge toate raspunsurile care nu respecta regulile minimei decente, care sunt in afara subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.
Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber sa comunice acest aspect adminilor si, daca situatia nu poate fi solutionata astfel incat toata lumea sa fie multumita, este liber sa isi incheie activitatea pe TPU.ro."
Extras din Intrebari frecvente si comentariul adminului "Carmela".

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am cerut sa mi se faca proiectul. Am intrebat din ce material este ecranul pentru ca nu imi dau seama.

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca nu ma poti ajuta consider ca raspunsul tau e inutil si nu inteleg de ce inca mai comentezi la aceasta intrebare.

| Salontanul a răspuns (pentru PinkPanther001):

Orice material alb pe un suport. Nu este ceva special. Poti pune o coala alba pe un suport din plastic sau lemn cu picior. Dar si asta este un raspuns la o tema scolara.

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Salontanul):

In sfarsit laughing

| Salontanul a răspuns (pentru PinkPanther001):

Da dar nu-i corect.