| CarinaD a întrebat:

As avea nevoie de niste expresii frumoase despre mare si munte.

Răspuns Câştigător
| Kathhy23 a răspuns:

Muntele verde ca zmaraldul; munte cu paduri de smarald; varfurile muntilor parca strapung cerul senin; muntii inalti si mandrii; si la mare:-marea cea nesfârşită, cu valuri înspumate
- In adank de noapte marea vuieste si geme
-nisipul fin şi argintiu
-vara a acoperit cu aur greu spicele de grâu si secara;
-a cosit iarba grasa din lunca, iar florile de câmp s-au culcat în capitele de fân parfumat;
-padurea de spice se-ndoaie în valuri sclipitoare;
-pe perdeaua albastra a cerului se vedeau stralucind margaritarele galbene ale stelelor;
-luna plutea prin vazduhul albastrui-galbui ca o corabie rotunda de aur;
-amurgul se ridica din adâncuri; noianul de lumina trandafirie al zorilor;
-norii albi tiviti cu lumina pe margini; soarele zâmbea de pe bolta senina;
-soarele arunca sclipiri de platina peste întreaga natura.

2 răspunsuri:
| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Mare: -vara a acoperit cu aur greu spicele de grâu si secara;
-a cosit iarba grasa din lunca, iar florile de câmp s-au culcat în capitele de fân parfumat;
-padurea de spice se-ndoaie în valuri sclipitoare;
-pe perdeaua albastra a cerului se vedeau stralucind margaritarele galbene ale stelelor;
-luna plutea prin vazduhul albastrui-galbui ca o corabie rotunda de aur;
-amurgul se ridica din adâncuri; noianul de lumina trandafirie al zorilor;
-norii albi tiviti cu lumina pe margini; soarele zâmbea de pe bolta senina;
-soarele arunca sclipiri de platina peste întreaga natura;
-curcubeul a încins mijlocul cerului cu un brâu colorat;
-pâraiele se despletesc în carari de argint;
-pentru râuri si lacuri a ales un albastru stralucitor si transparent;
-natura îi zâmbeste soarelui gata sa apuna;
-puiul de vânt se juca cu norii;
-pasarile îsi înmoaie penele în albastrul cerului, îsi poarta aripile prin verdele ierbii;
-pasarile din zavoi deschisera ochisorii ca sâmburii de mac;
-cântecul pasarilor se împletea cu cântecul copiilor;
-albinele galbene si pufoase; polenul stralucitor;
-fluturii zboara risipind polenul viu si galben al florilor;
-în nuferi, ca-n niste potire plutitoare, curg raze de aur
-In adank de noapte marea vuieste si geme. -marea cea nesfârşită, cu valuri înspumate
- In adank de noapte marea vuieste si geme
-nisipul fin şi argintiu
-vara a acoperit cu aur greu spicele de grâu si secara;
-a cosit iarba grasa din lunca, iar florile de câmp s-au culcat în capitele de fân parfumat;
-padurea de spice se-ndoaie în valuri sclipitoare;
-pe perdeaua albastra a cerului se vedeau stralucind margaritarele galbene ale stelelor;
-luna plutea prin vazduhul albastrui-galbui ca o corabie rotunda de aur;
-amurgul se ridica din adâncuri; noianul de lumina trandafirie al zorilor;
-norii albi tiviti cu lumina pe margini; soarele zâmbea de pe bolta senina;
-soarele arunca sclipiri de platina peste întreaga natura;
-curcubeul a încins mijlocul cerului cu un brâu colorat;
-pâraiele se despletesc în carari de argint;
-pentru râuri si lacuri a ales un albastru stralucitor si transparent;
-natura îi zâmbeste soarelui gata sa apuna;
-puiul de vânt se juca cu norii;
-pasarile îsi înmoaie penele în albastrul cerului, îsi poarta aripile prin verdele ierbii;
-pasarile din zavoi deschisera ochisorii ca sâmburii de mac;
-cântecul pasarilor se împletea cu cântecul copiilor;
-albinele galbene si pufoase; polenul stralucitor;
-fluturii zboara risipind polenul viu si galben al florilor;
-în nuferi, ca-n niste potire plutitoare, curg raze de aur
-marea cea de veci albastra
munte: munte argintiu, munte presarat cu vata de zahar alba. munte inalt, munte tesit de timp, munte cristalin si fermecator, munte cu paduri de smarald; varfurile muntilor parca strapung cerul senin; muntii inalti si mandrii;