| ByaByutzzaLove a întrebat:

Am nevoie de niste expresii frumoase despre doamna invatatatoare.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Invatatoarea este cea mai importanta, frumoasa, in afara de parintii mei. Unde parintii nu au timp sau cadere sa ma invete, invatatoarea imi acorda acel timp, caci deseori stau in preajma ei mai mult decat pot parintii.De aia este frumoasa.Imi rabda toate neputintele, imi corecteaza toate uraciunile si-mi apreciaza toate frumusetile.imi raspunde, cu rabdare, la toate intrebarile la care nu am gasit raspunsuri.Ma iarta cand gresesc, ma corecteaza. Nu trebuie sa ma supar pe ea, doar daca are si dumneaei momente (foarte rare)in care isi mai aminteste si de necazurile ei.

2 răspunsuri:
| tomthecat a răspuns:

Suflet nobil, iubitoare ca o mamă; gingaşă şi plăpândă ca o garofiţă; veghează ca un înger asupra noastră; izvor de bucurie pentru noi, copiii;
o pildă luminoasă de trăire şi purtare;
un mentor spiritual de care avem mare nevoie; o fiinţă bună şi înţelegătoare;

| FeraruIonut a răspuns:

Cand domna iti spune ca copilul tau a ramas in urma cu cititul