| Kaaatyyy a întrebat:

Heihappy
Imi puteti da un fel de definitii pentru expresiile,, Turn de fildes",,, Patul lui Procus"(Nu cartealaughingsemnificatiahappy ),, Nasul Cleopatrei",, Panza Penelopei",, Rara avis"(Semnificatie, nu traducerehappy ) si,, Tabula rasa"

Va rog nu traduceri ale celor in latina...Am gasit traducerea si nu am inteles mai nimic...imi cere un fel de semnificatie:-s

Heeelllppp meee!
>big grin:*

Răspuns Câştigător
| Cuniska a răspuns:

Turn de fildes - denumeşte izolarea de viaţă, de realităţile înconjurătoare a unui scriitor, artist etc.
panza penelopei - munca zadarnica
nasul cleopatrei - "Exprimarea lui Pascal despre „nasul Cleopatrei" e citată când vrem să arătăm că un mic amănunt, aparent fără importanţă, poate determina consecinţe mari şi neprevăzute."
rara avis - cred ca om scump thinking
tabula rasa-este caracterizarea intelectului uman la naștere

4 răspunsuri:
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Patul lui procus = tortura

| Raiden a răspuns:

Tema la Limba Romana, clasa a-X-a, din manual laughing?

| βėan a răspuns:

Asta o am eu acum in a-7-a...Sunt clisee si formule internationale.Eu am gasit explicatiile pe net.Scrie si tu pe google "formule si clisee internationale."

| alexanderg42 a răspuns:

Rara avis- pasare rara (sau asa mi-a predat profesoara)