| brokxy a întrebat:

Hei. La romana ne-a spus profa sa invatam, Zmeura de campie de Mircea Nedelciu. Sunt profil uman. La uman nu exista alt roman dupa 1980?.Pot invata alt roman? Asta nu il inteleg deloc. Mai am de ales altceva?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Femeia in rosu da si ala e complicat

| LaraClarice a răspuns:

Știam că este la alegere dintre,, Moromeții" și cealaltă operă. Ar fi mai bine sa o întrebi pe profesoară.
Mult succes!

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ne intrebi pe noi daca poti invata alt roman laughing? Intreab-o pe profa sau invata ce ti-a dat.

| mngzx a răspuns:

Baltagul, de Mihail Sadoveanu

| minrest a răspuns:

Asa sunt romanele mai noi, gustul literar a evoluat, in beletristica, ca si in celelalte domenii, s-a construit pe baza a ce s-a scris inainte, asa ca romanele ceva mai noi sunt grele. Nu este o carte buna, trebuia sa fie roman romanesc, iar noi suntem o cultura mica, de unde sa scoatem atatea capodopere? Dar e greu, recunosc, pentru cine nu are gustul educat. Intelege-l.