| Diana99624 a întrebat:

Hei, TPU! Astazi m-am contrazis cu cineva pe seama folosirii virgulei intr-o propozitie. Suna asa: "Pai, daca le foame". Parerea mea este ca nu era necesara folosirea virgulei. Va rog sa imi spuneti daca este corect sau nu. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Sunt corecte ambele variante! Conteaza tonul vocii, daca e folosita ca o interjectie, nu e nevoie de virgula. Daca persoana e relaxata, se pune virgula. Un fel de ``eheeee... daca le e foame``

8 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Nu este necesara virgula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Dacă faci o pauză de pronunție între "Păi" și apoi "le foame", atunci se poate folosi. În schimb, dacă spui rapid fraza, atunci virgula nu e necesară.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu Cristina!
Insa mi se pare trist sa fim atenti la asemenea detalii si sa ne legam de greselile altora, cand noi la randul nostru nu suntem mai presus.

| Digikey a răspuns:

"le foame"?
Poate le e foame.
Virgula este ultima ta problema.

| Diana99624 explică (pentru Digikey):

Faptul ca am omis o litera intr-o propozitie pe care ai putut sa o intelegi si asa, nu cred ca este ceva grav. Nu am facut o greseala gramaticala. Am omis scriind in graba. In schimb, folosirea virgulei mi se pare mult mai importanta. Daca nu doresti sa ajuti, mai bine te abtii

| Diana99624 explică (pentru Sophieka):

Nu aceasta a fost intentia. Sunt foarte buna prietena cu persoana repectiva. Doar dorim sa stim varianta corecta. Asa ca nu ma judeca fara sa cunosti situatia

| Digikey a răspuns (pentru Diana99624):

Cu ochii dupa virgula ai omis un verb si tot tu sari de fund in sus.
Nu este greseala de tastare stai linistita.Scrii cum vorbesti.
Si verbul este mai important decat virgula, dar la voi in sat poate aveti alte reguli.

| Diana99624 explică:

DIGIKEY, sa nu uitam ca tu ai fost primul care a sarit de fund in sus. Ce motiv as avea sa nu folosesc verbul in vorbire? Nu ar avea vreun sens ceea ce spun si nici nu ma cunosti ca sa stii cum vorbesc. Este mai mult ca sigur o greseala de tastare, dar te grabesti sa judeci. Aaa si sa ataci pe cineva in functie de locul in care traieste, e putin spus pueril. Agramati exista peste tot, "dar la voi, in oras," pluteste aroganta in aer.