| Gabi1335 a întrebat:

Hey, TPU, ai si eu o intrebare. Vreau sa devin politist, ce scoli trebuie sa fac? Adica ce profil la liceu imi trebuie pentru a putea merge la scoala de politie, adica liceu tehnologic, teoretic, vocational, de care?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu conteaza ce liceu termini, ci sa-l termini cu bacul luat si preferabil, cu medie buna.

| zaratu a răspuns:

Sunt doia variante
1. faci liceul militar
2. termini liceul si dupa faci scoala ofiteri sau scoala de subofiteri

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere, la Academia de Politie sau scoala de agenti de politie, dupa caz.
Mai bine este sa urmezi un profil uman, cel mai bine stiinte sociale.