| Justmeandmysmile a întrebat:

ce fel de oras e Bacau ( adica antic, medieval, feudal, etc.)

Răspuns Câştigător
| Ancaaa a răspuns:

Targ medieval
„Pe la începutul secolului al XVIII-lea, târgul domnesc Bacău era o mică aşezare pe un ostrov pe apa Bistriţei. În acea vreme, aşezarea se afla în calea oştilor otomane şi ruseşti ce se înfruntau pe teritoriul moldovean."
(Dimitrie Cantemir – „Descrierea Moldovei"

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îţi vei răspunde singură la întrebare aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bac%C4%83u#Istorie

| WinterSoldier a răspuns:

Prima mentionare a fost 1399 deci este medieval
Dar, Primele urme de locuire în oraşul Bacău dateazǎ din epoca paleolitică, acestora adăugându-li-se cele din epoca mezolitică şi cea neolitică. Deci este medieval.

| Sophie90 a răspuns:

Medieval