NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

În limba română şi nu numai, atunci când se vorbeşte despre un grup, în care există minim un mascul, se face referire la acel grup la masculin. De exemplu: "Au venit Elena şi Vlad. Amândoi au..." sau "Eu, Ramona, restul amazoanelor şi Dorin. Noi toţi am...". De ce nu "amândouă", sau "noi toate", sau nişte cuvinte neutre? Chiar nu se puteau inventa?
După părerea voastră, există o explicaţie logică, una care să justifice sexismul acestui fenomen sau avem de a face cu o banală desconsiderare şi discriminare, pe care ne-au lăsat-o ca o moştenire lingvistică strămoşii?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Partea buna in chestiunea asta stii care este, draga mea? ( da, e si o parte buna). Daca formam pluralul din exemplele tale cu Amândoi au_ respectiv Noi toţi am_ economisim cateva litere, ceea ce inseamna timp si energie. Spunand Amândouă au_ respectiv Noi toate am_ ar trebui sa mai punem dintr-un foc cate o litera in plus, ceea ce nu-i de ici de colo, uneori o secunda economisita alaturi de un strop de energie te pot face sa vezi partea plina a paharului.

97 răspunsuri:
| XxTerrorxX2 a răspuns:

Eu nu cred ca este o discriminare. Cred ca asta a fost obisnuinta acum cateva veacuri, si s-a pastrat forma de masculin.
Nu este neaparat o discriminare daca nu exista sex 'neutru' la plural, asta este Limba Romana.

| NOname explică (pentru XxTerrorxX2):

Păi asta a fost şi ideea mea: limba putea fi mai reuşită.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru NOname):

Putea. dar si daca ar pune o forma de neutru, gandeste-te ca este un efort destul de mare sa modifici o limba, sa faci MILIOANE de vorbitori sa iti foloseasca forma, cand gandeste-te ca asa s-au obisnuit de cand exista.
Deci ar fi o serie de noi greseli gramaticale, si nu prea avem nevoie de asta laughing

| XxTerrorxX2 a răspuns:

De exemplu maghiara nu are gen, dar totusi nu ii putem trage la raspundere pentru asta, asta este limba lor.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Lasă, ca se compensează prin faptul ca majoritatea substantivelor sunt de genul feminin. Parerea mea este ca regulile ce țin de gen in gramatica au fost stabilite pe criterii mai degrabă conventionale/arbitrare, decat pe criterii de misandrie sau misoginism...

| Laurentiu017 a răspuns:

Aici intervine acordul predicatului cu subiectul, daca spui: "O lalea si un trandafir", zici "amandoua", si daca e vorba de "Un trandafir si o lalea", zici "amandoi", cel putin formele acestea sunt pentru lucruri, si pentru fiinte, cand spui: "Alina si el" sau "El si Alina", forma este pentru ambele "amandoi" deoarece genul masculin domina genul feminin.

| NOname explică (pentru Laurentiu017):

Păi, tocmai, de ce să domine? De ce nu putea fi egalitate?

Mie una, mi-e foarte transparentă treaba cu referire la cine erau genialii lingvişti.

| aviii a răspuns:

Omfg, nu stiu cum sa iti raspund. Dar si eu, jur, mi.am pus intrebarea asta. laughing

| Cerby a răspuns:

Gramatica sau nu... exista un proverb "In spatele unui barbat de succes, se afla o femeie puternica". Deci practic daca n-ar exista femeia, barbatul ar fi un nimic.Barbatul e prea mandru sa recunoasca ceva, pe cand femeia nu.

| anamary a răspuns:

Nu sunt o experta in gramatica dar cred ca aceste reguli au fost stabilite cu mult timp in urma.Pe atunci, femeile erau considerate inferioare barbatilor, de aici si tendinta oamenilor de atunci de a folosi genul masculin.
De asemenea, limba ar fi devenit mai complicata daca am fi inventat pentru amandoi, toti, etc alte cuvinte neutre.
Chiar daca in zilele noastre femeile sunt considerate egalele barbatilor, regula a ramas si este foarte greu sa o schimbi.Sunt niste expresii uzuale si pana cand schimbarea va ajung la urechile fiecarui cetatean din Romania, va dura mult si este inutil din unctul meu de vedere.

Pe mine una nu ma deranjeaza aceasta regula de gramatica.E un lucru minor. Ma deranjeaza anumite credinte si pareri ale barbatilor din ziua de AZI cu privire la femei.Stramosii nostri saracii, asta stiau, nu-i invinuiesc, dar acum traim intr-o societate emancipata.

Regula de gramatica e un lucru minor pe langa nedreptatile care inca sunt aduse femeilor din Romania chiar si in ziua de azi.
Vedem la tot pasul oameni care arata cu degetul o femeie care are o meserie care dupa parerea unora e "rezervata" barbatilor(Armata, politie, politica, aviatie, IT, etc). Vad oameni care judeca o femeie pentru ca a "indraznit" sa nu se casatoreasca pana la 30 de ani(nenorocita). Si spun fara menajamente ca insasi bunica mea ma tot intreaba cand o sa ma asez si eu la casa mea (de parca acum n-as avea una) si cand o sa fac copii ca de..."daca treci de 30 de ani, cine o sa te mai ia pe tine, maica?". Chiar si in zilele noastre o femeie care divorteaza, indiferent de circumstante, nu este privita cu ochi buni, este vazuta ca o stricata a societatii.Chiar si in ziele noastre, o femeie care este experimentata sexual este considerata curva, o femeie care se culca dupa primele intalniri este considerata cu moravuri usoare, dar o fata virgina e parasita daca nu face sex cu onorabilul ei iubit in prima luna.
O femeie este parasita de sot sau iubit daca aceasta nu poate face copii, de parca numai de asta suntem bune si in rest de nimic.

In fine...in incheiere, probabil acea regula de gramatica a fost facuta de stramosii nostri, dar este nesemnificativa pe langa lucrurile concrete care se intampla femeilor din ziua de azi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anamary):

Tu esti feminista convinsa. Cred ca n-are cin' te scarpina laughing

| anamary a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dragul meu, sa fi feminista e ceva rau?
Din nou... uite peste ce prejudecati dambig grinaca esti feminista, n-are cin' te scarpina.SUPER MISTOwinking

Serios...in ciuda a ceea ce cred unii, eu nu urasc barbatii, si nu incerc cu orice pret sa fiu deasupra lor(in relatie, la locul de munca, in societate, etc).
Dar ma doare sufletul cand vad cate un barbat cu camasa care aproape plesneste pe burta lui, care critica femeile care il resping si se intreaba...ce s-a intamplat cu fetele din ziua de azi? Alearga numai dupa bani? Nu se marita niciuna cu mine? Aia e o curva ca s-a culcat cu x barbati?

Noi iubim barbatul.Barbatul atragator, sexy, cu viziune, ambitios, respectuos, dechis la minte, iubitor, glumet, puternic, curajos si viril.
Barbatul iubeste femeia. Femeia feminina, frumoasa, sexy, dezinvolta, dragastoasa, iubitoare, distractiva, grijulie.

Dar unii cred ca femeile au fost facute sa serveasca barbatilor.
NU am fost facute pentru asta.

Nu vreau sa crezi ca eu urasc barbatii. Iubesc barbatii.Barbatii atragatori, charismatici, glumeti, etc. care au inteles ca femeia e egala barbatului si o trateaza ca atare.
Dar ma uit cu scarba la unii barbati care o critica pe femeia de langa ei ca s-a ingrasat cateva kilograme dupa nastere si nu mai e atragatoare si focoasa, desi ...cum am spus, atarna grasimea de el.

Nu sunt nici adepta feminismului dus la extrem(femei care nu ii lasa pe barbatii lor sa le deschida usa pe motiv ca pot si ele, femei agresive, etc). Barbatul si femeia sunt diferiti. Dar sa avem fiecare dreptul de a gandi si a actiona fara sa ne lovim de prejudecati.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anamary):

A fi feminista nu este acelasi lucru cu a fi misandra. Eu am zis ca esti feminista, nu misandra.
In alta ordine de idei :

- in marile orase sunt mai multre femei decat barbati la volan
- la multinationale sunt mai multe directoare decat directori
- in mijloacele de transport in comun femeile sunt favorizate, li se cedeaza locul iar multi controlori nici macar nu va baga in seama.
- aveti nu stiu cate zile pe an declarate oficial ca fiind ale femeii, zile in care vi se pare normal sa fiti tratate ca niste printese.
- in aglomeratie, aveti intotdeauna prioritate la intrarea pe usa
- exista doua mari puscarii pentru femei in toata tara, pentru barbati sunt zeci de unitati.
- pe penal, 90% din judecatori sunt femei
- procurorul general al Romaniei este o femeie
- pe toate posturile de conducere ale tarii (inclusiv cel de presedinte) candideaza si femei si barbati
- atat femeile cat si barbatii au drept egal la vot
- dupa un divort, in 80% din cazuri copii raman cu mama, prin hotarare judecatoreasca.

Si pot continua asa la nesfarsit...
Unde ti se pare ca sunteti nedreptatite? Balanta se echilibreaza intr-un final, stai linistita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamary):

Si toate lucrurile astea ti le repeti, cand, mai exact? Ca problemele tale par de alta natura, de unde si tendinta de exagerare.

Trecand peste legatura bizara dintre o "nedreptate" gramaticala si felul in care este privita o femeie prin prisma vietii sale sexuale, nu ai oferit cine stie ce exemple. Ai ales doua extreme, femei experimentate si virgine, si ai spus ca societatea (barbatii?) le priveste intr-un anumit mod. Dar, in general, extremele sunt vazute altfel, fie ele formate din femei, barbatii sau marmote. Ce spun e ca nu vad motive sa ne jelim asa prin prisma a doua exemple alese intentionat sa distraga atentia si a unei reguli gramaticale. Mai bine facem ceva interesant cu vietile noastre, spre exemplu, sa ne ascultam bunicile.

| Xpressurself a răspuns (pentru anamary):

Nu se refera la barbat sau la femeie. se refera la persoane sau dupa caz.
poti spune ambele daca te deranjeaza asa tare. vezi pronumele de la care deriva numeralele colective despre care ar trebui sa citesti putin inainte.

numeralel colectiv

http://limba-romana.ucoz.ro/index/numeralul_colectiv/0-181

pronumele personal

http://www.toatecuvintele.ro/gramatica/blog/pronumele-personal/

raul si monica sunt prietenii mei.
pe ambii (prietenii, ei) ii stiu de mic.

pe amandoi (ei) ii cunosc.

monica si horatiu sunt cunostintele mele. ambele (cunostintele) imi sunt dragi.

monica, claudiu, carmen si veronica sunt cunostintele mele. toate (cunostintele) imi sunt apropiate.

numeralul colectiv exprimă ideea de grupare a obiectelor în ansambluri determinate numeric. ele arată deci din câte obiecte este formată o colectivitate.
deci acorda atentie la ce se refera nu la ce crezi tu ca se refera.
asadar nu vorbim de domnisoare sau domni cand folosim numeralul colectiv. inainte sa divagati in discutii puerile si sa induceti pe altii in eroare mai bine pune-ti mana pe carte.

| HikariAi a răspuns (pentru anamary):

Wow! Imi place cum gandesti! Sunt barbat dar totusi sunt de acord cu ceea ce spui despre mentalitate, barbati insa sa fim seriosi ca nici unele femei nu sunt prea departe de acei barbati care gandesc in felul mentionat mai sus de tine. Daca observi se incearca mereu schimbarea mentalitatii in tot felul de chestii: filme, imagini, exemple etc insa mai e pana cand persoanele cu o mentalitate deschisa si cu un IQ destul de mare incat sa inteleaga mai mult decat sa critice vor fi mai multe decat aceia care sunt niste incuiati si care stiu numai sa critice, sa fie egoisti (in modul negativ) etc Anyway, nu te framanta cu asta, o sa-ti aduca riduri laughing) societatea se va schimba cu timpul (asa cred)

| Lapusneanu a răspuns (pentru Xpressurself):

Hai sa pun si eu o intrebare daca tot s-a vorbit de feminism si misoginism. Stie careva care e antonimul cuvantului misoginism/misogin?

| peperonies a răspuns (pentru anamary):

Mhm, si barbatii care dau in femei sunt animale si femeile care dau in barbati sunt eroine si femeile primesc bautura gratis in cluburi si barbatii nu si daca esti barbat si stai acasa si te intretine femeia esti aratat cu degetu si daca esti femeie si esti intretinuta e ok. Astea se numesc standarde duble si sunt foarte diferite de sexism.

| peperonies a răspuns (pentru anamary):

Ideologia feminismului e tocmai aia. ca femeile nu au nevoie de barbati si pot sa faca totul singure.

| Steaua10 a răspuns (pentru Lapusneanu):

Misandră / misandrie

| NOname explică (pentru Steaua10):

Mă gândeam şi eu la acest cuvânt, dar @Lapusneanu vrea antonim al misoginului (adică cineva care adoră femeile), nu o paralelă pentru celălalt sex (cum e "misandră").

| Steaua10 a răspuns (pentru NOname):

Atunci e vorba de "filogin(-ie)"
http://www.pruteanu.ro/CroniciLiterare/xxxdictionar.htm
engl.: philogyny
https://en.wiktionary.org/wiki/philogyny

totuși cuvântul încă nu a pătruns definitiv în limba română
în majoritatea dicționarelor lipsește. Poate până la sfârșitul deceniului se va remedia situația)

| NOname explică (pentru Steaua10):

Bravo, ai dreptate.

Ştiam eu că trebuie să fie ceva cu "filo". laughing

| Steaua10 a răspuns (pentru NOname):

Iată încă ceva interesant
http://curentul.md/......istru.html

| NOname explică (pentru Steaua10):

Într-adevăr, un articol interesant, mersi.

| AlexanderHamilton a răspuns:

Sincer, pe mine nu ma deranjeaza, nu vad de ce te-ar deranja pe tine... dar in fine, eu consider ca este decat o coincidenta. happy

| Annnonim12 a răspuns:

Cred ca n-ai ce face laughing) Nu vad care este problema... Sau poate vrei tu sa rescrii regulile gramaticii...

| axel112 a răspuns:

Pai in primul rand,limbile sau dezvoltat acum mult timp si ele sau pastrat aproape intacte pana in ziua de azi,desi schimbate unele asemanari raman,acest sistem lingvistic ramane inca de pe vremea antica,cand femeia nevand abilitati fizice bine dezvoltate nu putea face fata naturi,nu putea vana,nu putea lupta desi cred ca femeile daca erau singure pe pamant ar fi reusit si ar fi supravietuit dar avandu-ne pe noi colosi si prosti sa le facem treburi-le au spus hai sa-i lasam pe ei si noi sa ne ingrijim copii si sa avem grija de casa,odata cu dezvoltarea societati femeile au ramas la obiceiurile lor deja formandu-si un instinct pe care noi il numim astazi instinct matern si femeile isi pastreaza obiceiul de a nu se implica in nimic ci de a avea grija de copil si de casa,au trecut secolele si apare biserica,cea mai mare conspiratie care a existat vreodata,biserica a impus legi si cine nu le accepta era considerat eretic si ars pe rug asa s-a intamplat cu multe femei care au incercat sa se ridice si sa strige pentru o schimbare,situatia actuala dupa parerea mea e cea mai ok,femeile pot vota, intra in parlament,conduce o tara pot sa faca orice dar ce a fost a fost si a ramas adanc inradacinat in societatea actuala nu se sterge asa usor mai ales cand vine vorba de varsare de sange,evident ca lucrurile nu se vor schimba peste noapte chiar daca momentan au ramas doar niste lucruri marunte nesignifiante din puctul meu de vedere care chiar nu conteaza,faza e ca unii barbati nu iubesc femeile in felul pe care eu le iubesc,ele le vad ca pe niste jucarii cu care sa-si satisfaca instinctele animale si daca sar lua o hotarare asupra acestui fapt eu as fi pentru,ba chiar as da femeilor mai multe lucruri eu nu oftez pentru "egalitate" pentru ca nu conteaza,mie mi se pare o prostie atata timp cat femeile ne trateaza in felul pe care uni barbatii le trateaza ca pe niste jucarii,ele in scimb,unele ne trateaza ca pe un caine in calduri, sti ceva eu as fi de acord cu orice pentru ca e mine ma intereseaza doar un singur lucru cand vin acasa obosit si ma simt prost sa am pe cineva aproape care sa ma faca fericit sa-mi zambeasca sau sa ma astepte cu masa gata sau in unele cazuri eu sa o astept, sa am cu cine vorbi despre orice oricand oriunde si sa ma asculte, atata timp cat ne iubim reciproc chiar conteaza unele lucruri marunte si cred ca din cauza asta unele femei sunt neutre in ceea ce priveste feminismul, si membri feminismului au trecut prin experiente adanci care au cauzat rani si ele nu pot fi vindecate asa usor si de aceea trateaza toti barbati la fel dar se insala si adevarul sta in simplul fapt ca nu toate femeile sunt vor o schimbare

| Ode34 a răspuns:

Dupa parerea mea, pe vremuri femeia ii era inferioara barbatului.Nu stiu exact de cand si de ce, dar nici mie nu-mi convine!big grin rolling on the floor)

| cipp94 a răspuns:

Buna intrebare, din punctul meu de vedere, ambele variante sunt corecte.

| capito a răspuns:

Hai sa ma bag si eu in seama. Maria e (frumoasa).Ion e (frumos). Maria si Ion sunt (frumosi). Maria is beautiful. Ion is beautiful. Maria and Ion are beautiful. acest beautiful e si femin si masculin? Poti spune ca Ion e handsome iar maria e lovely. ex lui dasuki... Am un trandafir si doua garoafe. Sunt asa frumoase. e gresit sa spui, sunt asa frumoase.Mai corect ar fi sa spui ca arata bine. Au venit Elena si Vlad. e suficient sa spui ei fara doi sau amandoi.

| capito a răspuns:

Eu zic sa veniti la capitolu religie si veti gasi raspuns la toate intrebarile. Poate din cauza ca Adam a fost creat primul si de asta barbatul crede ca are prioritate la orice. Noroc de Eva ca a muscat din mar ca de nu musca nu sti-am ce e aia gramatica. happy

| Dxccube a răspuns:

Buna intrebare, din cate am auzit si am intrebat se spune ca nu e discriminare ci ca stramosii nostri nu au stiut sa dezvolte aceasta mostenire (cum spui tu) de la stramosii lor, se spune ca fiecare generatie dezvolta ceva nou in vocabular, asa ca poate generatia noastra va face ceva in legatura cu asta... laughing

| NOname explică (pentru Dxccube):

Îmi place optimismul tău. laughing

| narukgeo a răspuns:

Eu nu stiu ce trebuie sa fumezi ca sa pui intrebari de genu, dar vreau si eu!

| SuspendatInPark a răspuns:

"Noi toate?!" pai fugea Dorin din grup din moment ce el devenea o ea.Asa ca tot femeile au decis sa-l pastrze pe dorin.Bine, s-a inventat dildoul mai tz...asta e.
Oricum, in caz ca era cu "noi toate" faceam noi barbatii scandal pe tema asta.Iti dai seama, nu-mi convine sa devin femeie cand cineva ma baga intr-un grup.
Poti spune impreuna si ai terminat dilema asta.
Da nu inteleg ce tara a ars de ti-a venit ideea asta.
A..Grecia?
Whatever, funda!

| Abelard a răspuns:

Scârbos. Ați ajuns să vă lamentați și de limbă. În încercarea(eșuată) voastră de a arăta cât de puternice sunt femeile arătați, de fapt, cât de slabe sunteți(aici vorbesc doar de feministe) și cât de ușor vă ofensați strigând: SEXISM!, SEXISM! În locul vostru, eu nu aș mai găsi nod în papură.

| anonimulkissulica a răspuns:

In halul asta, noName? Pe bune?

| Lary94 a răspuns:

Buna!
Cuvantul "toti" din propozitia "noi toti" se refera la noi ca si oameni/indivizi iar aceste cuvinte sunt la genul masculin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lary94):

crying((( DE CE sunt la genul masculin? Nu putea fi la feminin? Asta-i buba.

| selciuc a răspuns:

Este o intrebare la care nici eu nu am gasit raspuns, dar totusi am incercat sa imi dau unul.Incearca sa denumesti cetatenii unei tari, de exemplu Germania. Spui "nemtii", cand vorbesti in general de ei, nu "nemtoaicele". Doar in cazul in care nu apartine niciun barbat grupului respectiv, ceea ce e imposibil. Doar un exemplu pot da si ala sunt amazoancele, nu am auzit de barbati amazonilaughing.In fine, eu sunt de acord cu acest sexism.Cand un barbat face treaba unei femei nu e cu nimic mai special, ba chiar de multe ori e tras in piept.Dar cand o femeie face treaba barbatului e cu totul altceva.Din acest motiv este folosit masculinul, pentru a pastra egalitatea intre sexe.
Stim foarte bine ca barbatul reprezinta sexul puternic iar femeia pe cel slab. Prin folosirea pronumelui la masculin nu facem decat sa egalam balanta fara a creea niciunfel de problema. Ar fi total absurd sa numesti un grup din care sa apartina baieti si sa il numesti "ele".