| Aoxkajcjw a întrebat:

In Romania exista o asa pizza?
https://youtu.be/WlTyihkSS68
Daca da cum se numeste/unde o pot gasi?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Găsești pe la toate pizzeriile pizza cu pepperoni.

| WhiteLife a răspuns:

Pizza salami sau pepperoni.

| Panamax a răspuns:

Daca o comanzi in Italia trebuie sa ceri pizza con salamino picante.
Daca o comanzi in Usa din cauza unui echivoc lingvistic se numeste pizza cu pepperoni care provine de la un salam tipic american.
Peperoni cu un singur p in limba italiana inseamna ardei gras iar ardei usturat se spune peperoncino.
Pizza la noi in tara este jalnica in comparatie cu cea din Italia.
Un italian ar vomita daca-i pui Ketchup pe pizza sau cascaval Dorna in loc de mozzarella.
Acolo pizza este ok la 90% din restaurante, la noi cu indulgenta la 10%.

| darrio2007 a răspuns:

Scrie clar sub videoclip ce tip de pizza este. Nu stii sa citesti? O gasesti la orice pizzerie care se respecta.

| Aoxkajcjw explică (pentru darrio2007):

Nu eram atent