| qweasdzxc a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu urmatorul lucru? Am nevoie de timpurile limbii engleze (in engleza dar si traduse in romana) si de exemple pentru fiecare si echivalentul lor in limba romana. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Zoki a răspuns:

Present: simple and continuous(Timpul prezent: simplu si continuu)

Simple: I sleep (eu dorm) you sleep (tu dormi) she, he, it sleeps(ea, el, ea/el doarme) we sleep(noi dormim), you sleep (voi dormiti), they sleep (ei dorm). Cel mai important la persoana a treia se adauga un,, s" si numai la a treia.
Continuos: Se formeaza cu ajutorul verbului,, a fi" si terminatia,, ing". A fi( to be) Conjugarea: I am(eu sunt) you are(tu esti) she, he, it is (ea, el ea/el este) we are(noi suntem) you are(voi sunteti) they are(ei, ele sunt).
Formarea prezentului continuu:Actiunea are loc in timpul vorbirii, asta e diferenta.Deci: I am sleeping(eu dorm), you are sleeping(tu dormi) she, he, it is sleeping(ea, el doarme) we are sleeping(noi dormim) you are sleeping( voi dormiti) they are sleeping(ei, ele dorm)
Trecutul simplu (the simple past):Se formeaza cu ajutorul terminatiei,, ed" la verbele regulate.
De exemplu: a se juca(to play) la trecut va fi played.
I played, you played, she, he it played, we played, you played, they played.
Verbele neregulate se formeaza cu ajutorul formei a doua a verbului.Sunt la sfirsitul fiecarui dictionar de engleza.
Trecutul continuu(Continuos past) : Se formeaza la fel ca prezentul continuu, doar ca verbul a fi este la trecut, iata:
I was sleeping(eu dormeam), you were sleeping(tu dormeai), She, he, it were sleeping( ea, el dormeau) we were sleeping(noi dormeam) you were sleeping(voi dormeati)they were sleeping(ei, ele dormeau)
Viitorul (the future): Se formeaza in acest fel: I will play (eu ma voi juca) you will play (tu te vei juca) she, he, it will play (ea, el se va juca)we will play (noi ne vom juca), you will play(voi va veti juca), they will play (ei, ele se vor juca)

Si iata asa, daca ceva nu e clar spune-mi te voi ajuta...
Dai fundita? happy happy