| Piotra a întrebat:

Particularități ale unui text poetic/epic sau Tema si viziunea despre lume într-un text poetic/epic sunt aceleasi eseuri sau sunt diferite?
Are cineva habar ce ar trebui sa contina un eseu tema si viziunea despre lume in Harap Alb sau macar subiect bac cu o astfel de cerinta, in care sa fie mentionat "In elaborarea eseului vei avea in vedere :..."? Am cautat peste tot dar nu am gasit ceva mai actualizat decat sub din 2016. Pls

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Heloooo366 a răspuns:

Hei, in primul rand tema si viziunea si particularitățile unui text sunt același lucru.
În al doilea rând, tema si viziunea despre povestea lui harap alb trebuie să conțină:
-definitia basmului
- date despre autor
- date despre opera
- teme si motive
- titlul
- structura operei
- rezumatul operei
- modalitati de caracterizare a personajului harap alb
- arta narativa a lui creangă
- ce este un bildungsroman, si de ce eroul central este un bildungsroman
- concluzia