| coco_3691 a întrebat:

pin ce brate se varsa Dunarea in Marea Neagra?

Răspuns Câştigător
| Terapeutul a răspuns:

La vărsarea în Marea Neagră, Dunărea se împarte în trei brațe, formând astfel Delta Dunării.
1=Brațul Chilia-Prima bifurcație este lângă Tulcea, unde brațul Chilia se îndreaptă spre nord, având lungimea cea mai mare (120 km) și debitul de aproximativ 60% din total. La vărsarea acestuia în mare, se găsește o deltă secundară, care are trei brațe secundare: Tătaru, Cernovca și Babina, care acum se află pe teritoriul Ucrainei.

2=Brațul Sulina-Acest braț este cel mai scurt (având doar 64 km), fiind drept, regularizat și canalizat, este folosit pentru navigație, în urma adâncirii și corectării unor meandre. În urma acestor lucrări care au avut loc între 1862 și 1902, lungimea brațului a scăzut de la 93 de km la 64 de km, iar volumul de apă scurs s-a dublat (18% în prezent), adâncimea minimă fiind de 7 m, iar cea maxima de 18 m.

3=Brațul Sfântul Gheorghe-este cel de-al doilea ca mărime (108 km), înaintând spre sud-est. Spre sud, se desprind două canale care fac legătura cu lacul Razim. Sfântul Gheorghe este cel mai vechi braț, care transportă 24% din volumul de apă și aluviuni. Cea mai mare adâncime pe acest braț este de 26 de m. Și acest braț a suferit transformări prin tăierea unui număr de șase meandre, lungimea sa scurtându-se la 70 de km.

6 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Sulina Chilia si Sfanu` Gheorghe

| AlexT94 a răspuns:

Chilia
Sulina
Sf.Gheorghe

Hai cu funda!

| zIp a răspuns:

Brațul Chilia.Brațul Sulina si Brațul Sfântul Gheorghe pentru mai multe informatii : http://ro.wikipedia.org/wiki/Bra%C8%9Bele_Dun%C4%83rii#Delta_Dun.C4.83rii

| Blackwoman27 a răspuns:

Sulina, Chilia si Sfantu' Gheorghe

| Brotacelu a răspuns:

Chilia -Sulina - Sf. Gheorghe. Ordinea este de sus in jos cu te uiti pe harta.