| Noitrex a întrebat:

Salut.am dat astazi capacitatea la romana si am vazut pe net ca scrie :
"Pe 25 iunie va avea loc proba scrisă la limba şi literatura română, iar pe 26 iunie va avea loc proba scrisă la limba şi literatura maternă. Pe 27 iunie elevii vor susţine proba scrisă la matematică."
de ce e limba si literatura materna fiindca limba noastra materna e romana big grin sau e pentru cei de alta nationalitate?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Da, 26 iunie, e pentru cei ce au invatat si scriu in limba lor materna, adica alta dcat romana ( maghiara, germana, greaca, etc)

6 răspunsuri:
| LiDa6gV a răspuns:

Pt cei care au facut sc in limba lor maternă

| gaby5995 a răspuns:

E pentru cei de alta nationalitate?

Limba maternă este prima limbă învățată de un individ, de obicei în copilărie, în familie.

| adamcatalina a răspuns:

Este pentru cei care sunt la maghiar de exemplu, limba lor materna este maghiara happy

| MariiMelon a răspuns:

Pentru alte nationalitati, in special maghiari.

| DiannaaMiha a răspuns:

Pentru cei care sunt rromi dau maghiari etc ceva de genu

| Noitrex explică:

Ok mersi mult tuturor ca altfel ma duceam maine la scoala rolling on the floor