| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe să mă ajute cu o informație legată de aflarea unui procentaj.

Mai exact, cum aflu cât la sută este progres dacă se cunosc două valori.

De exemplu

Valoarea 1= 12, 3 (12, 3 reprezintă o valoare satisfăcătoare)

Valoarea 2= 5 (5 reprezintă o valoare foarte bună)

Idee e că o valoarea de maxim 15 reprezintă ceva rău și o valoare cât mai mică care tinde spre 0 înseamnă foarte bine.

Deci 12, 3 înseamnă ceva rău.
Și 5 ceva mai bine.

Cum aflu progresul exprimat în procente. Mulțumesc mult!

Sper că m-am exprimat bine...

Răspuns Câştigător
| Yes a răspuns:

15 = 100%
12, 3 = y%
Cu regula de trei simpla:
100 x 12, 3 = 15 x y
y = (100 x 12, 3) : 15 = 82
Adică 12, 3 este 82% din 15
Cum ai spus tu că pregtesul pornește de la 15 și coboară până la zero, ai putea inversa procentul: 100% - 82% = 18% progres
Apoi repeți calculul cu 5 in loc de 12, 3