| emycraciun22 a întrebat:

Care ar fi o caracteristica a contextului intern pentru instaurarea monarhiei in Romania? Daca puteti dezvolta va rog

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu instaurare ci reinstaurare.
Contextul politic, o forță politică militantă, Partidul Monarhist.
Un referendum fără șanse de reușită, având în vedere opțiunile politice actuale ale populației.
O necesitate politică, care nu derivă acum de nicăieri.
Legitimitatea actualei dinastii este contestabilă, deci nefavorabilă.
Astfel, contextul intern, complet inoportun.

| darrio2007 a răspuns:

Temă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mă cunoască pe mine toți românii, și s-ar instaura monarhia.