| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt la profil uman și am luat 4, 40 la romana in simulare (este singura sub 5), am șanse sa iau peste 5 la bac? Ce anume ar trebui sa învăț mai mult? In afara de subiectul 3

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum naiba sa iei atat de putin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Stai că avem niște pui de genii prin zona..vezi-ți de limbaj prințule, să nu-ți pierzi coroana

| AC4S4 a răspuns:

Ca sa iei 5 nu este nevoie sa inveti, doar este limba romana. La bac trebuie sa extragi anumite informatii dintr-un text, sa iti exprimi opinia despre ceva, sa comentezi o fraza/un text si mai ai eseul ala de la final. Tot, in afara de subiectul 3, poate fi facut fara a invata inainte. Daca nu ne descurcam la a ne exprima in propria limba, atunci e de rau.
Daca vrei sa iei intre 5-7, trebuie sa stii structura textului argumentativ si sa stii sa te exprimi in limba romana.
Daca vrei mai mult, inveti si subiectul 3.

Sfatul meu: Citeste rezumatul la toate operele, iar la examen scrie rezumatul, eventual mai spui despre tema, titlu, faci peste 400 de cuvinte si iei niste puncte care te ajuta. La poezii la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Spune-i de culegerea aia cu argumentatii gata facute. Nu-i mai stiu numele editurii si nu stau acum s-o iau ca-mi deranjez diverse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te felicit, sper ca ești realizat in viata și ai și alta ocupație in afara de a jigni oamenii, altfel e jale big grin nu ma interesează la ce facultate ești sau unde lucrezi, contează sa ai caracter, părerea meawinking am cerut un sfat, nu era nevoie sa te bagi

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o jignire, e realitatea. Poate te ajuta sa te trezesti din mocirla in care esti.

p.s.: am terminat facultatea de 10 ani deja, am propria firma de ceva timp, oamenii evolueaza, nu stau pe loc punand accent pe "caracter" sau "scoala vietii" si alte chestii de genul.

repet: trezeste-te sau o sa ajungi un muncitor sau un cocalar care culege capsuni in Spania si pune poze cu tricouri "armani" luate din piata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Tu chiar ai probleme grave dacă așa vezi tu lucurile rolling on the floor tatăl meu are 8 clase și are firma din 1997, fa un calcul singur de câți ani e in picioare, in timpul asta a atras fonduri europene de sute de mii de euro și totul de la 0, fără niciun sprijin.Sunt destui cu facultăți și stau in continuare pe banii părinților laughing așa ca, nu știu in ce lume trăiești tu, dar încetează ca ești penibil.Pana atunci, mai am de cules niște căpșuni dacă ai fi amabil sa ma ajuți big grin