| Yoloasdf a întrebat:

Cum imi dau seama de diateze?
Va rog raspundeti cat mai repede maine am test.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

E foarte simplu. Exista 3 diateze:
a) Activa: actiunea e desfasurata de subiect
exp: Eu construiesc o casa. (verbul "constuiesc" e la diateza activa)

b) Pasiva: actiunea se desfasoara asupra subiectului de catre altcineva
exp: Eu sunt constrans sa platesc. (verbul "constrans" e la diat. pasiva); Lui Mihai i se aduce aminte de carte etc.

c) Reflexiva: ai pronumele reflexiv in componenta verbului (isi, se).
Exp: El isi cumpara o masina.
Actiunea se desfasoara de catre subiect asupra lui insusi.

2 răspunsuri:
| Anonima111222333 a răspuns:

Diateza activa : arată că acțiunea este făcută de subiect
Ex: Copiii merg la scoala (subiectul copii efectuează acțiunea,,merg ")

Diateza pasivă: este formată din verbul auxiliar,,a fi". Arată că subiectul gramatical suferă acțiunea făcută de altcineva
Ex: Vei fi judecat săptămâna viitoare (,, vei fi" -viitorul auxiliarului,, a fi" +,, judecat " participiul verbului,, a judeca "
Ex: Profesorii trebuie sa fie respectați (subiectul,, profesorii " suferă acțiunea de a fi respectați

Diateza reflexivă -arată că acțiunea este făcută de subiectul gramatical dar este si suferită de acesta. Verbul aflat în conjugare este însoțit întotdeauna de pronume reflexive sau pronume personale neaccentuate.
Ex: Te-ai supărat ca a plecat din sat. („tu" – face și suferă acțiunea „a supăra")
Mă gândesc și acum la filmul pe care l-am văzut ieri. („eu" fac acțiunea de a gândi și tot „eu" o sufăr)
Nu orice verb însoțit de un pronume reflexiv este la diateza reflexivă. Atunci când pronumele reflexiv are funcție sintactică proprie, verbele sunt la diateza activă pronominală. Ca mijloc de control se verifică dacă pronumele reflexiv poate fi înlocuit cu un pronume personal sau dacă poate fi reluat printr-o formă de pronume personal accentuat. În această situație pronumele nu face parte din structura verbului

Sper ca te-am ajutat, baftă la test.

| AleexisViol3t a răspuns:

Diateza activa e cea mai usoara, si se gaseste atunci când acțiunea e realizata de subiect
Ex: Mama merge la cumpărături
Diateza pasiva este urmată de un complement de agent de obicei, daca nu se poate distinge usor de restul. Aici subiectul suferă procesul realizat de "autor", precizat sau nu
Ex: Prăjitură e facuta de mama( e facuta-verb la diateza pasiva, de mama- complement de agent)
Tema data a fost usoara ( aici e neexprimat, dar poți spune: " tema data de profesoară a fost usoara")
Diateza reflexivă: de distinge cu ajutorul pronumelui reflexiv "se"
Ex: fata se îmbrace
Baiaul se duce la magazin