| LlamaWSS a întrebat:

Curand voi sustine bacul la istorie, singura materie care ar putea fi o problema.Nu reusesc sa retin lectiile asa cum sunt in manual sau predate la ora. Aveti niste site-uri/link-uri/modele de lectii la istorie schematizate? Spre exemplu: in ordine cronologica si/sau prezentate altfel, mai usor de inteleg. Va multumesc!

1 răspuns:
| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Eu la istorie am invatat in ultimele 2 saptamani si am luat nota 7, am fost multumita pentru ca nu m-am pregatit foarte mult si la celelalte am luat 8 si 9. Am facut meditatii doar 4 zile cu directoarea scolii care era o doamna super moderna, imi explica istoria de parca ar fi fost stiri de la acces direct laughing la modul relaxat si pe intelesul tuturor. Nu am avut timp la dispozitie sa lucram mult, in acelea 4 zile am povestit mai mult, scris mai deloc pentru a incerca sa ma faca sa inteleg cum sta treaba cu istoria, nu doar sa invat ca un papagal. Am retinut toate bataliile, domnitorii si anii pentru ca le luam logic si imi faceam singura scheme acasa pe baza lectiilor, imi desenam pe harta zonele in care s-au petrecut toate evenimentele importante, bataliile, anii in care au avut loc toate+ domnitorii si anii in care au domnit, si cumva mi-au ramas schemele in cap ca niste poze pentru ca aproape zilnic le rescriam. Ma uitam mult la documentare istorice care si ele m-au ajutat pentru ca erau foarte interesante. Incearca sa faci aceste lucruri pentru ca n-ai idee cat de mult iti sunt de folos. Ia doar esentialul din fiecare lectie pentru ca daca stii ce este important poti detalia folosind cuvintele tale, nu termenii complicati. Trebuie sa fii foarte degajata si sa faci conexiuni intre ele, sa nu incurci anii/teritoriile/ domnitorii este cel mai important! Prima parte este simpla, se lucreaza pe text, unde trebuie sa fii super atenta la orice detaliu mic, a 2 a daca imi aduc bine aminte este cu cateva intrebari unde se cer anii cand au avut loc anumite batalii, chestii de genul, mie mi-a picat in ce an a avut loc marea unire si inca ceva legat tot de asta, in general pica subiectele mai importante, nu toate maruntaiele, iar partea a 3 a nu am facut mare lucru din ea, am scris cateva idei pe care mi le-am amintit. Concentreaza-te mult pe primele parti, a 3 a las-o la final si poate iti vine inspiratia! Bafta multa!